Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Karjäärinõustaja annab koolilõpetajale enne ülikooli astumist 5 nõuannet

Lõpetajad aktusel.
Lõpetajad aktusel. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Taas on käes aeg, mil paljud noored lõpetavad kooli ja ees seisab oluliste otsuste langetamise aeg. Tartu ülikooli karjäärinõustaja annab viis soovitust, millele enne kõrgkooli astumist mõelda. 

Kuidas leida sobiv eriala? Milline võiks olla teekond unistuste töökohani? Kuidas hankida teadmised ja oskused, mida hiljem tööturul hinnatakse?

Need on vaid mõned küsimused, mis noore inimese ees seisavad, kui ta oma tulevikku planeerima hakkab. 

“Vastusteni jõudmiseks on oluline enese jaoks välja mõelda vastused mõnele lihtsamale küsimusele,” rääkis Tartu ülikooli karjäärinõustaja Anneli Peitel ja loetes viis punkti, millest alustada.

  • Esmalt mõtle, mida Sulle tõesti teha meeldib. Millised on Sinu hobid? Millest huvitud?

  • Seejärel analüüsi, mis on Sinu jaoks tulevases töös oluline. Uuri valitud eriala väljavaateid tööturul. Räägi oma tuttavate töötavate inimestega, et uurida, mis on nende jaoks töö juures oluline ja mis on keeruline. Mõtle, mis on need tegevused, mis rahuldavad Sinu vajadusi ja teevad õnnelikuks.

  • Uuri, millised on reaalsed võimalused omandatud teadmiste rakendamiseks tööturul.

  • Tutvu haridusmaastikul pakutavate võimaluste ja valitud erialade õppekavadega. 

  • Kui tunned, et valiku tegemine on keeruline, pöördu Rajaleidja, kõrgkooli nõustaja või töötukassa karjäärinõustaja poole, kes Sind selles aidata saavad.

Anneli Peitel lisas, et põhjalik analüüs otsuste tegemisel aitab noorel teadvustada oma väärtusi, tõsta teadlikkust, luua selgust selles, kuhu ta soovib tulevikus jõuda ja kuidas seda saavutada.

“Samas soovitan jääda paindlikuks, sest olukorra muutudes on alati võimalik oma valikud uuesti üle vaadata ja võtta vastu uusi otsuseid.“

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: