Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Andmeanalüüs: mees- või naisülemus – kumb on parem?

Autor/allikas: Freeimages.com

Kas eestlaste seas mõjutab arvamust oma ülemusest ülemuse sugu? Ülemuse omadused on olulised iga töötaja jaoks ja on tähtis, et jagatakse sarnaseid väärtushinnanguid. Erinevused võivad olla tingitud ka soost – kas see vastas tõele ka 2010. aastal? Seda uurisid Tartu ülikooli tudengid analüüsides sotsiaalteaduslikke andmeid.

Euroopa Sotsiaaluuringu Eesti andmete põhjal viidi läbi analüüs (759 osalejat), milles otsiti seoseid ülemuse soo ja erinevate organisatoorsete hinnangute vahel.

2010. aastal kogutud andmed viitavad, et ülemuse sugu ei mõjuta töökohaga rahulolu ega karjääriredelil tõusmist.

Kui naine peaks seoses tegema perekondlike kohustustega vähem tööd, siis nais- ja meesülemuse ootused töötasu vähendamise osas ei erine.

Erinevused tulevad esile aga töö tasustamise ja töökeskkonna turvalisuse osas.

Meesülemuse puhul arvatakse enam, et palka tööpanuse järgi arvestades makstakse palka õiglasemalt. Samuti peetakse töökohta ohtlikumaks, kui juhiks on mees.

Andmete põhjal panid tudengid kokku järgneva animatsiooni:

Andmeid analüüsisid Tartu ülikooli tudengid Laura Kalda ja Johanna Mäekivi kodutööna kursusel Andmete esitamine ja tõlgendamine.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: