Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teaduspõhine test: mida tead depressioonist?

Autor/allikas: PA WIre/Scanpix

Märtsi alguses avaldatud Eesti tervisepoliitika analüüsi vahearuanne maalis sünge pildi – vaimsete probleemide osakaal liigub jõudsalt ülespoole. Toome näite – psüühikahäirete tõttu määrati püsiv töövõimetus 2015. aastal 2300 inimesele, kellest enamus olid alla 44-aastased.

Üks levinumaid vaimseid haigusi on depressioon. Haigekassa auditist selgus, et 2013. aastal diagnoositi depressiooni haigusjuhte ligi viiendiku jagu rohkem kui 2000. aastal.

Aga mis üldse on depressioon?

See on meeleoluhäire, mida iseloomustab alanenud meeleolu, huvideringi kitsenemine ja elurõõmu kadumine ning energia vähenemine.

Enimlevinud põhjused on näiteks stress, trauma, pikk lein, vägivald, muutused aju keemilises tasakaalus, hormoonid, ravimid ja pärilikkus.

Põhjuseid on aga veelgi. Tartu ülikooli tudengid analüüsisid Euroopa Sotsiaaluuringu 2014. aasta andmeid ning koostasid selle põhjal testi, mis laseb oma teadmised proovile panna. Kui hästi tunnete depressiooni?

Andmeid analüüsisid Tartu ülikooli tudengid Marit Sukk ja Merlin Nuiamäe kodutööna kursusel Andmete esitamine ja tõlgendamine.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: