Kliimamuutus viib une

Foto: AFP/Scanpix

Kliimamuutusel on palju tõsiseid tagajärgi. Nüüd tuleb välja, et lisaks merepinna tõusule ähvardab inimesi veel unetus. Ameerika teadlased on välja rehkendanud, et sajandi keskpaigaks võib unetuse üle kaebavate inimeste arv Ameerika Ühendriikides kahekordistuda ja seda just kliima pärast.

Nick Obradovich Harvardi ülikoolist ja Massachusettsi tehnikainstituudist uuris koos kolleegidega läbi enam kui 700 000 inimese seas tehtud küsitluse tulemusi. USA riigiasutused olid inimeste käest aastail 2002 kuni 2011 küsinud, kui hästi või halvasti olid nad viimasel ajal maganud.

Obradovich ja ta kaaslased otsisid neist andmetest seoseid õhutemperatuuriga, mis valitses inimeste kodulinnas küsimusele vastamise ajal. Nüüd kirjutavad nad ajakirjas Science Advances, et kui õhutemperatuur oli kuu aega olnud keskmiselt ühe kraadi võrra tavalisest kõrgem, olid inimesed teatanud keskmiselt kolmest unetust või unehäiretega ööst tavalisega võrreldes rohkem.

Siit arutavad nad edasi, et kui aastaks 2050 tõusebki keskmine temperatuur praegusega võrreldes kraadi soojemaks, nagu mõnedest kliimamudelitest võib välja lugeda, siis kasvab unetute ööde arv Ameerika Ühendriikide elanike seas aastas 110 miljoni võrra. Teistest rohkem avaldab temperatuuritõus mõju vaesemate ja vanemate inimeste unele.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: