Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meestele mõeldud beebipill võib apteeki jõuda kümne aasta jooksul

Meestele mõeldud beebipill võib apteeki jõuda kümne aasta jooksul
Meestele mõeldud beebipill võib apteeki jõuda kümne aasta jooksul Autor/allikas: A. Logan/Wikimedia Commons
Hormoonivaba tablett püüab spermid seemnejuhasse lõksu.

Rasestumisvastaste vahendite turul valitseb selge sooline ebavõrdsus, sest meestele mõeldud pillide loomine on seni ebaõnnestunud. 

Võimalus mehed ajutiselt viljatuks muuta tekib siis, kui jätta spermatosoidid seemnejuhasse lõksu, et need ei jõuaks seemnepurske ajal naise kehasse. Hiirtega tehtud katsed tõendavad, et see on võimalik.

Austraalia Monashi ülikooli teadlased muundasid laborihiirte geene ja takistasid kahe silelihaste seintel tegutseva valgu töö. Nood molekulid on vajalikud selleks, et spermatosoidid saaksid seemnejuhast edasi liikuda ja seemnepurskel vabaneda. Muundatud geenidega isased hiired paaritusid normaalselt ja olid täiesti terved, kuid ei suutnud emaseid viljastada.

Uurimuse autori Sabatino Ventura sõnul on selliste näriliste sperma täiesti normaalne, kuid seemnejuha lihased ei saa kätte signaali, mis käsib seemnerakud purskejuha suunas liikuma panna.

Uurija sõnul on nüüd vaja sama protsessi korrata keemiliselt ja ilma geene muundamata. Kui vajalik ühend on leitud, saab seda kasutada meestele mõeldud rasestumisvastase tabletina. Sel põhimõttel toimiv rasestumisvastane vahend võiks apteegis müügil olla umbes kümne aasta pärast.

Siiani on meeste viljakust proovitud piirata hormoonidega, kuid need avaldavad mõju sugutungile. Ka pole seni leitud ühtegi tõhusat spermide ajutise hävitamise või liikumisvõimetuks muutmise viisi.

Ventura pakutud võimaluse kasuks räägib see, et meetod ei kahjusta seemnerakke ega sunni seksuaalkäitumist muutma. See töötab nagu ajutine keemiline vasektoomia ehk seemnejuhade läbilõikamine. Kui tablettide võtmine lõpetada, peaks mehe viljakus kiiresti taastuma.

Uurimus ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: