Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Autism pole seotud gripivaktsiiniga  

Autor/allikas: Ingrid Miranda M/Creative Commons

Peaaegu 200 000 lapse uurimise käigus selgus, et autismi oht ei suurenenud lastel, kelle ema oli raseduse ajal nakatunud grippi või saanud gripivaktsiini, kirjutab The Scientist.

Lapsed, kelle ema oli nakatunud grippi või saanud gripivaktsiini, ei ole suuremas autismi ohus võrreldes teiste lastega. Seda näitas 196 000 last vaadelnud uuring, mille avaldas JAMA Pediatrics.

“Meie andmed näitasid üsna veenvalt, et puudub igasugune seos rasedusperioodi gripi ja lapse autismi vahel,” rääkis uuringu juhtivautor Lisa Croen Põhja-California Kaiser Permanentest väljaandele Reuters Health, “me ei soovita vaktsineerimispoliitikas mingeid muudatusi teha. Julgustame naisi ka raseduse ajal vaktsineerima.”

Varasemad uuringud on andnud vastuolulisi tulemusi rasedusaegse haiguse ja autismiriski seoste vahel. Võimaliku seose tuvastamiseks vaatas Croen koos kolleegidega Californias aastatel 2000–2010 sündinud 196 929 lapse terviseandmeid. Pärast võimalike mõjutajate, näiteks lapse soo ja ema tervisenäitajate arvesse võtmist ei leidnud Croeni juhitud teadlaste rühm mitte mingit autismiriski erinevust lastel, kelle emad olid haigestunud või vaktsineeritud, ja nendel lastel, kelle emad polnud viiruse või selle antigeenidega kokku puutunud.

“Autismiga seosed on keerulised, nagu autorid ka näitasid. Autism diagnoositakse teatud aja jooksul,” rääkis Diane Harper Louisville’i ülikoolist väljaandele MedPage Today. “Küsimuse lahendamiseks on vajalikud jätkuv jälgimine ja epidemioloogia.”

Mis puudutab teisi vaktsiine, siis pole arvukad uuringud leidnud mingit seost autismi ja tavapärast süstimiste vahel. Kuigi üks hiljutine väljaandes Frontiers in Public Health avaldatud uuring teatas positiivsest seosest, on see publikatsioon võetud nüüd uuesti luubi alla, kuna seda on tabanud terav kriitika kehva kvaliteedi ja võimalike huvikonfliktide tõttu, teatas väljaanne Retraction Watch.

Toimetaja: Virgo Siil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: