Negavati konkursi võitjad hakkavad plastjäätmetest 3D-niiti ketrama

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Negavatt 2016 konkursi võitis Tartu ülikooli tiim, kes plaanib plastjäätmetest 3D printeritele sobilikku niiti valmistada Autor/allikas: Ekraanitõmmis

Tudengite energiasäästu konkursil Negavatt võitis tänavu esikoha Tartu ülikooli meeskond "Karbiketrajad", kes töötlevad laborites kasutatavad pipetiotsikute karbid ümber 3D printerite niidiks.

Aasta jooksul jääb ülikoolide laborites üle 40 000 karpi, mis praegu lähevad lihtsalt prügiks. Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi töötaja Kuldar Kõivu ning tehnika ja tehnoloogia õppekava doktorant Tarmo Möldri idee on need aga kokku korjata ja purustada. Tekkinud värviline puru töödeldakse ümber 3D-printeri niidiks.

Noormeeste sõnul aitaks plastprahi Tartu ülikoolist kokku kogumine säästa ligi 80 megavatt-tundi energiat aastas, mis võrdub umbes 14 majapidamise energiatarbega. Karbiketrajate eesmärk on jõuda lisaks ülikoolidele ka bioloogiaettevõtete ning hiljem ka tavakodude plastprahini.

Vaata videost, kuidas tudengid ise oma võiduideed kirjeldavad:

Konkursi teise koha said korduvkasutatavaid kohvitopse juurutavad Tallinna ülikooli tudengid ning kolmandaks tulid klassiruumidesse väikseid soojustagastiga ventilatsioonisüsteeme paigaldada soovivad Tallinna tehnikaülikooli üliõpilased. Kolm parimat meeskonda saavad oma idee teoks teha kuni 10 000 euro eest.

Žürii esindaja ja keskkonnainvesteeringute keskuse juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul tagas kolmele võidumeeskonnale edu see, et nad eristusid teistest võistlejatest selge fookusega: "Kolm parimat meeskonda soovivad lahendada väga konkreetset probleemi oma kõrgkoolis ja teevad seda nutikalt ja terviklikult. Rõõm oli näha, et võidumeeskondades oli teotahet ja usku oma ideesse."

Negavati konkursi eesmärk on innustada tudengeid energiasäästlikke lahendusi looma, eelmistel aastatel on sealt välja kasvanud näiteks Tartu ülikooli tudengite kraanivee kampaania "Võta kraanist”. Seekord pääses finaali 10 ideed 55 esitatud kavandi hulgast.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: