Tänavuse Negavati konkursi võitis Eesti esimene taimepiim EIMU

Juba kaheksandat korda andsid keskonnainvesteeringute keskus ja keskkonnaministeerium 10 000 eurose preemia parimale noorte pakutud roheideele. Tänavu pälvisid võidu EIMU kohalikust toorainest taimsed piimajoogid.

Negavati konkursile laekus tänavu 61 ideed, mille autorid on 18–30 aastased noored. Lõppvooru jõudis neist üheksa roheideed. Peavõidu ja 10 000 eurot auhinnaraha napsas seekord endale meeskond, kes valmistab EIMU nime kandvaid taimsest toorainest piimajooke.

"Mõte tuli sellest, et kui on lehmadelt saadud piim, siis nendega seostub lehm ja lehmad teevad "Ammuu". Kuna meie lehmadega ei tegele, siis meil on "Ei muu"," avas EIMU arendus- ja tegvjuht Maria Solei Järvet "Terevisioonis" brändi nime tagamaid.

Enda huvi ja puhtad maitsed

Mõte hakata ise taimseid piimajooke valmistama tuli Maria Solei Järvetile koos teise meeskonnaliikme Carmen Kremmiga kohvikus istudes. Kumbki neist sealjuures ise lehmapiima ei tarbi. "Siis tekkiski mõte, et aga miks me toome neid [taimseid piimu – toim.] kogu aeg välismaalt. Meil on omal väga hea tooraine, millest seda saaks teha. Miks keegi seda ei ole veel kasutanud?" seletas Järvet.

"Terevisiooni" eetris tutvustasid Järvet ja EIMU turndus- ja kommunikatsioonijuht Kätriin Helena Huttunen oma kaht lõppvooruks valminud taimset jooki. Üks jookidest koosneb kanepiseemne- ja kaerapulbrist, teises on kanepiseemnepulbrile magustuseks lisatud kasesiirupit.

"Praegu need on prototüübid," ütles Järvet. "Need pole nüüd kindlasti need, mis lõpuks läheksid poelettidele. Need me tegime nüüd umbes kuu ajaga valmis, et meil oleks žüriile näidata. Mõte on selles, et me oleme nii puhtad kui võimalik." Lisaks puhtale maitsele peavad tegijad Järveti sõnul silmas jookide tervislikkust.

Auhinnaraha aitab turule jõuda

Negavatil võidetud 10 000 eurot auhinnaraha kulub Kätriin Helena Huttuneni sõnul ruttu ära, sest plaanis on soetada taimse piima tootmise masinad. Viimased pole aga odavate killast. Võistluse jaoks tuli joogid valmistada käsitsi pressides.

"Ilmselt me tahame teha need kaks toorainet ideaalseks, et tulla nendega võimalikult kiiresti Eesti turule," ütles Huttunen. "Eestis ju on nõudlus väga suur sellele." Ta lisas, et Eestis on tooraineks valida näiteks oder ja rukis, kuid mõeldav oleks ka neljaviljapiim.

"Oleme mõelnud, et teha Eesti nišitoodet ka natuke," lisas Maria Solei Järvet. Tema sõnul võiks turist Eesti turult leida odrapiima, kuid erilise maitsepiimana näiteks ka kamapiima. "Meil ideid on väga palju ja need ootavad täitmist," tõdes ta.

Turule tulles tuleb EIMU meeskonnal aga jälgida, et jookide nimed oleks seadusega kooskõlas. Euroopa Liidu seaduse järgi ei tohi taimseid tooteid "piimaks" nimetada. "See on laveerimise koht. Peamegi mõtlema, kas sinna võib panna "piim" või paneme "piimajook" või paneme "taimejook". See on hästi keeruline, aga kui 20 aastat on selline eluviis toiminud, siis juba mõeldakse seaduse muutmisele. Me ootame seda aega," vaatas Huttunen tulevikku.

Akuteenustest sõnnikust tehtud tualettpaberini

Lisaks EIMU-le jõudis Negavati finaali veel kaheksa noorte pakutud roheideed.

•    Akukirurg pakub elektriautodele akude remonditeenust. Teenus vahetab välja vananenud detailid ning pikendab akude eluiga.

•    Baik on akupanka laadiv komplekt jalgratturitele. Komplektis on dünamo, mis muudab väntamisest tuleva mehaanilise energia elektrienergiaks, ning pingemuundur, mis tagab ühtlase voolu sisenemise akupanka.

•   Clevering pakub korteriühistutele pakendikonteinereid, mille kasutamiseks tuleb enda isik tuvastada. Lisaks töötatakse välja konteineritele ultrahelisensor, mis mõõdab prügikasti täituvust.

•    CompAct on interaktiivne tööriist ettevõtetele. Tööriista abil hoitakse kokku ressurssidelt nagu vesi, elekter, kontoritarbed ja muu selline. Lahendus aitab töötajatel igapäevaste väikeste mänguliste ülesannete abil oma harjumusi muuta. 

•    Kemihaka valmistab stiilseid ja minimalistlikke selja-, õla- ning käekotte. Kotid on valminud käsitööna taaskasutatud materjalidest ja puidust. 

•    Lithium up suunab liitiumakusid taaskasutusse. Aku elemente analüüsitakse eraldi ja nii saab need taas kasutusele võtta mõnel muul otstarbel. 

•    Münt teeb hambapesutablette, mis vähendaks hambapastatuubide äraviskamist.

•    Pabere on sõnnikust valmistatud tualettpaber. Ettevõte pakub teisigi pabertooteid.

Negavati konkursi võitjad olid "Terevisioonis" külas 3. juunil.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: