Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ainulaadsed savianumad jätsid arheoloogid nõutuks

Möödunud aastal leiti Naissaare lähistel ainulaadsed savianumad, mis on sedavõrd kummalise välimusega, et otstarvet ei oska täpselt kindlaks määrata ei kodu- ega välismaised eksperdid. Eesti Meremuuseumi merearheoloogia teadur Vello Mäss käis saates ''Terevisioon'' tutvustamas erinevaid tänaseks välja käidud hüpoteese.

''See on tõeline mõistatus. See on üks kaheksast taolisest ümarnõust, mis merepõhjast Tallinna lahest välja on toodud. [...] Lisaks sellele veel muud materjali, aga need on nüüd kõige põnevamad esemed. [...] Ei meil ega välismaal füüsilisel kujul ega erialases kirjanduses taolistest esemetest juttu ei ole,'' märkis allveearheoloog saates ''Terevisioon''.

Üks kõige esimesi arvestatavaid pakkumisi oli, et see võis olla kunagi olnud kasutusel aroomiteraapias. ''Kui seda nõud alt kuumutada ja ülemisest avast sisse tilgutada näiteks eukalüptiõli, siis see aurustub siin sees ja külgmiste avade kaudu levib see hingamisteedele kasulik lõhn üle terve ruumi,'' selgitas Mäss.

Sama loogika alusel võiks oletada, et selle kaudu on kunagi illegaalsetes lõbustusasutustes hingatud selle kaudu ka n-ö mõnuaineid.

'Ühe kõige vettpidavama versiooni käis välja Tartu ülikooli konsultant Tullio Ilomets, kes on hariduselt keemik. ''Ta ütles niimoodi, et tema arvates võidi kasutada taolisi anumaid keemia- või farmaatsialaborite sisustuse ühe komponendina [...] Hilisematel aegadel on taolisi nõusid, kus on palju külgtuubuseid, sealt välja tulevaid peeneid torusid kasutatud mingite vedelike või gaaside eraldamiseks vastavalt sellele, kuhu neid vaja on,'' laiendas teadur.

Veebiavarustes on teiste seas netikommentaatorid käinud välja ka huvitavamaid hüpoteese. ''Seda nõud võidi kasutada käsigranaadina või süütepudelina, millega teiste laevu süüdata,'' tõi Mäss näite.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: