Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fakte Euroopa sotsiaaluuringust: jõulude ajal eurooplaste eluga rahulolu langeb

Jõuluturg Tallinnas.
Jõuluturg Tallinnas. Autor/allikas: Terra Libera/Creative Commons

Psühholoogilised ja terviseuuringud on näidanud, et jõulud on sündmus, mis võib põhjustada stressi ning seeläbi kahjustada heaolu ja tekitada terviseprobleeme.

Tõepoolest, jõuludega võivad kaasneda vastik ilm, perekondlikud hõõrumised, alkoholi kuritarvitamine, ülesöömine, vähene liikumine ning jõulukingituste ostmisest tulenev surve rahakotile, mis eluga rahulolu sugugi ei kergita. Seetõttu võttis Michael Mutz Göttingeni ülikoolist uurida, kas on võimalik, et jõulude tõttu eluga rahulolu kogu Euroopas kollektiivselt langeb ning võrdles ESSi andmeid kasutades inimeste eluga rahulolule antud hinnanguid jõuluperioodil ja ülejäänud aasta vältel.

Euroopa sotsiaaluuringu andmed näitavad, et inimesed on jõulude eel ja ajal eluga vähem rahul kui ülejäänud aasta jooksul. Samuti langeb jõuluperioodil inimeste emotsionaalne heaolu.

Selles mustris on siiski üks erand. Kristlastel, eriti sügavalt usklikel, jõulude ajal eluga rahulolu ei lange.

Varasemad uuringud on näidanud, et eluga rahulolu ja emotsionaalse heaolu langus jõulude ajal ei ole siiski tingimata vältimatu. Ameerikas läbi viidud uuringud osutavad, et jõulude ajal tuleks vältida tarbimisele suunatud tegevusi, sest sellega kaasneb subjektiivse heaolu langus. Samas aja veetmine pere ja teiste lähedaste seltsis ning religioossetest üritustest osa saamine mitte üksnes ei takista eluga rahulolu ja emotsionaalse heaolu langust jõulude ajal, vaid toob lausa kaasa tavalisest veelgi suurema heaolu tunde.

Teaduslikele uuringutele tuginedes soovib Euroopa sotsiaaluuringu Eesti töörühm kõigile võimalikult stressivabu ja rahulikke jõule lähedaste inimeste seltsis! Michael Mutzi artiklist Christmas and Subjective Well-Being: a Research Noteon teinud kokkuvõtte Tartu ülikooli sotsiaalpoliitika nooremteadur Mai Beilmann.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: