Meditsiini-Nobeli said parasiitide vastaste ravimite loojad   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Malaaria on tõsine haigus, mida levitavad algloomad perekonnast Plasmodium
Malaaria on tõsine haigus, mida levitavad algloomad perekonnast Plasmodium Autor/allikas: Wikimedia Commons

Peale inimese elutseb maa peal veel hulgaliselt erisuguseid olendeid, nende seas paraku mitmesuguseid parasiite, kes inimestele mõnikord tõsiseid haigusi toovad. Tänavuse Nobeli auhinnaga füsioloogia või meditsiini alal tunnustab Rootsi Karolinska Instituut kolme teadlast, tänu kelle töödele on meil olemas tõhusaid ravimeid mõnede parasiitide levitatavate tõsiste tõbede tõrjeks.

Poole auhinnast saab endale hiina teadlane Youyou Tu, kes hakkas 1960ndate aastate lõpus uurima hiina rahvameditsiinis kasutatavate malaaria vastaste ravimtaimede toimeaineid ja eraldaski üheaastasest pujust, ladinakeelse nimega Artemisia annua farmakoloogiliselt aktiivse ühendi, mis sai artemisiniin. Artemisiniin hävitab malaariaparasiidid juba nende arengu algjärgus ja on tänapäeval üks tähtsamaid malaaria vastaseid ravimeid.

Teine pool tänavusest Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinnast läheb jagamisele iiri parasitoloogi William Campbelli ja jaapani mikrobioloogi Satoshi Omura vahel. Nemad on aidanud avastada ravimainet nimega ivermektiin, tänu millele on maailmas õnnestunud kõvasti vähendada selliseid nugiusside põhjustatud haigusi nagu jõepimedus ehk onkotsertsiaas ja elevantsus ehk lümfaatiline filariaas.

Kõigepealt uuris Omura Streptomycese perekonda kuuluvaid baktereid, kes on tuntud teisi baktereid hävitavate ainete tootmise poolest, kasvatas neid laboris ja valis välja kõige lootustandvamad bakteritüved. Siis uuris neid tüvesid edasi Ameerika Ühendriikides tegutsenud Campbell, kel õnnestus neist eraldada tõhus parasiitide vastane toimeaine avermektiin, mille põhjal loodi hiljem veelgi tõhusam ühend nimega ivermektiin.

Nii atremisiniin kui ka ivermektiin on viimastel aastakümnetel paljusid inimesi aidanud. Malaariaga nakatub igal aastal siiski veel paraku ligi 200 miljonit inimest, aga jõepimeduse ja elevantsuse loodab Maailma Terviseorganisatsioon lähema viie aasta jooksul kas täiesti välja juurida või vähemalt kontrolli alla saada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: