Euroopa teadusakadeemiad hoiatavad traditsioonilise hiina meditsiini eest

Homöopaadid, loodusravitsejad, bioenergeetikud, Hiina meditsiini harrastajad, nõiad ja posijad (loetelu võiks veel pikalt jätkata) on ära teeninud patsientide usalduse niisugusel tasemel, milleni teaduslik meditsiin küündida ei suuda.
Homöopaadid, loodusravitsejad, bioenergeetikud, Hiina meditsiini harrastajad, nõiad ja posijad (loetelu võiks veel pikalt jätkata) on ära teeninud patsientide usalduse niisugusel tasemel, milleni teaduslik meditsiin küündida ei suuda. Autor/allikas: jennifer yin/Creative Commons

Kuigi Maailma Tervise Organisatsioon (WHO) lisas hiljuti oma raamistikku traditsioonilise hiina meditsiini, kutsuvad Euroopa teaduste ja meditsiini akadeemiad Euroopa seadusandjaid allutama seda samasugustele tõenduspõhisuse standarditele, mis kehtivad tavameditsiinile.

"Lihtsalt seetõttu, et WHO lisab rahvusvahelisele haiguste klassifikatsioonile traditsioonilise hiina meditsiini kohta, ei ole selle kasutamine veel ohutu ilma kindlate tõenditeta," ütles professor Dan Larhammer, Rootsi kuningliku teaduste akadeemia president ja akadeemiate ekspertgrupi esimees.

Euroopa akadeemiate teadusnõukogu (EASAC) ja Euroopa (FEAM) meditsiiniakadeemiate föderatsioon õhutavad Euroopa seadusandjaid kaitsma Euroopa kodanike tervist. Tehtud avalduses kutsuvad EASAC ja FEAM vastuseks WHO käigule üle vaatama olemasolevaid Euroopa reegleid selleks, et traditsioonilise hiina meditsiini meetodid allutataks samasugustele tõenduspõhisuse standarditele, mis kehtivad tavameditsiinile.

Mõned traditsioonilise hiina meditsiini meetodid on läbinud eelkliinilised uuringud. Põhjalike kliiniliste katsete käigus on osutunud, et need võivad anda olulist kasu tervisele – näiteks malaaria ravi pujuga. "On võimalik, et sellest traditsioonist on leida kasulikku diagnoosimiseks ja raviks, kuid mitte mingil tingimusel ei saa see tähendada, et traditsioonilist hiina meditsiini saaks aktsepteerida kriitikavabalt," lisas Larhammer.

Ühisavalduse autorite hinnangul kasvab sellega oht, et tõsiseid haigusi ravitakse ebaefektiivselt. "WHO eesmärk ei pruugi olla legitimeerida traditsioonilist hiina meditsiini ja õhutada seda kasutama ilma olulise tõendusmaterjalita. Kuid selle lisamine uude haiguste klassifikatsiooni julgustab selle pooldajaid turgu haarama," selgitas professor van der Meer, endine EASACi president ja üks ekspertidest. Tema sõnul on mängus olulised finantshuvid.

Teadlased hoiatavad, et sellest johtuvalt on patsiendid segaduses, milline on kohane diagnoos ja milline ravi on tõhus. Patsientide kasvav huvi tekitab täiendava surve avalikele meditsiiniteenustele.

"Mis veel hullem," hoiatas professor van der Meer: "mõned traditsioonilise hiina meditsiini meetodid võivad põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid ja koostoimeid teiste ravimeetoditega. Veelgi enam, patsiendid võivad olla ohus seetõttu, et tõsiseid haigusi ravitakse ebaefektiivselt ja konventsionaalsete meditsiiniliste protseduuridega jäädakse hiljaks".

EASAC ja FEAM soovitavad Euroopa seadusandjatel üle vaadata Euroopa Liidu direktiiv traditsiooniliste taimsete ravimite kohta. Samuti soovitavad nad üle vaadata liikmesriikide regulatsioonid ja nõuded siltidele.

"Kui puuduvad tõsised teaduslikud tõendid, siis ei tohiks ükski meditsiiniline toode või protseduur – olgu selle algupära Hiinas, Euroopas või kusagil mujal – olla lubatav, registreeritav ega hüvitatav," võttis sõnumi kokku professor George Griffin, FEAMi president ja ekspertide grupi liige.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: