Malaaria vastu mõeldud sääsevõrgud hävitavad kalavarusid

Foto: Benjamin Jones

Paljudes Aafrika maades jagatakse inimestele tasuta sääsevõrke, et tõkestada malaaria levikut, kuid inimesed kasutavad neid võrke tihtilugu hoopis kalapüügiks. See aga on ohtlik nii ökosüsteemidele kui ka tuleviku toiduvarudele.

Benjamin Jones Rootsist Stockholmi Ülikoolist ja Richard Unsworth Walesist Swansea Ülikoolist otsustasid välja selgitada, mida täpselt ja kui palju neisse võrkudesse püütakse.

Nad uurisid sääsevõrgu-kalapüüki kümnes Mosambiigi paigas. Selgus, et sääsevõrk on tõepoolest erakordselt tõhus kalapüügivahend. Ühe sääsevõrgu tõmbega võib veest kätte saada sama palju saaki kui tavalise võrgu abil poole päevaga.

Tihedast sääsevõrgust ei pääse ka pisikesed kalamaimud. Jones ja Unsworth kirjutavad teadusajakirjas Ambio, et maimude arvukas väljapüük võib kahandada kalade arvukust tulevikus ja vaesestada seeläbi muu hulgas ka inimeste enda toidulauda.

Kuid paljudele vaesematele inimestele on tasuta saadud tõhusad sääsevõrgud tänases päevas väga heaks võimaluseks end ja oma peret toita.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: