Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Professori hinnangul aitab mõistlikul määral dubleerimine tagada kõrghariduse kvaliteeti

Eelmisel nädalal Teadus- ja arendusnõukogus arutluse all olnud Gunnar Oki raport soovitab koondada ühesugused erialad ühte ülikooli ning vältida dubleerimist, et nii tõsta õpetamise kvaliteeti. Mõistlikul määral aga aitab dubleerimine tagada õppekvaliteeti, leiab TTÜ geenitehnoloogia professor Erkki Truve.

Toomas Tamsar Eesti tööandjate keskliidu esimehena on avalikkuses väljendanud poolehoidu Gunnar Oki raportis toodud ettepanekutele ka kriitikale. Näiteks nõustub Tamsar etteheitega, nagu oleks ülikoolide pakutav haridus madala kvaliteediga ning ülikoolide ja ettevõtete vahel puudub piisav koostöö.

„Terevisioonile“ antud intervjuus tõi ta välja, et Eesti teadlased suudavad oma teenuseid ja teadmust ettevõtlusele müüa kaks korda vähem kui teiste Euroopa riikide teadlased. „Kui räägime Eesti elanike jõukusest, vaesusest või sissetulekutest, siis see jõukuse kasvatamine sõltub väga vähe sellest, kas Eesti tööjõud suudab oma käsi kiiremini liigutada.“ Enam sõltub see teadlaste võimest pakkuda teadmuspõhiseid tooteid ja teenuseid.

„Kui Eesti ülikoolide rolli majanduse teenistuses õnnestuks oluliselt kasvatada, siis see hakkab mõjutama meie kõikide sissetulekuid väga kiiresti,“ ütles Tamsar. Ta lisas, et oluline on üle vaadata ka õpetamise kvaliteet ülikoolides.

Tallinna tehnikaülikooli geenitehnoloogia professor Erkki Truve nõustus Toomas Tamsarega, et ülikoolid peavad andma majandusele olulise sisendi. See sisend on Truve sõnul eelkõige nähtav lõpetajates ja mitte nii palju teenuste ja ettevõtluslepingute.

Gunnar Okk toob oma raportis välja, et Eesti peaks konsolideerima mitmeid kõrgharidusasutusi ning vähendama väga paljudel erialadel dubleerimist. Erkki Truve leiab aga, et piisavalt kõrge õpetamise kvaliteedi tagamiseks on teatud määral dubleerimine siiski vajalik.

„Kui 13 ülikoolis õpetatakse ärijuhtimist, siis see tõepoolest on liiast. Aga tegelikult teatud konkurents enamusel erialadel isegi Eesti sees, eelkõige Tallinna ja Tartu vahel, peaks ikkagi säilima.“

Truve tõi välja, et erialadel, kus ajalooline monopol on olnud ühe ülikooli käes, nagu meditsiin, tehnikateadused või põllumajandusteadused, on kohati stagnatsioon olnud suurem kui bioloogias või majandusteaduses, kus konkurents kahe linna vahel on kogu aeg eksisteerinud.

„Ei tasu 13, 10 või viis korda teha ühte ja sama asja, aga kaks korda teha oleks selle sama õpetamise kvaliteedi kasvatamiseks väga oluline.“

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: