Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nobeli preemia laureaat külastas Tartu ülikooli

Nobeli preemia laureaat ja Stanfordi ülikooli professor William E. Moerner Tartu ülikoolis.
Nobeli preemia laureaat ja Stanfordi ülikooli professor William E. Moerner Tartu ülikoolis. Autor/allikas:

Sel nädalal toimus Tartu ülikoolis kõrgetasemeline füüsikakonverents, mille avas möödunud aasta Nobeli preemia laureaat ja Stanfordi ülikooli professor William E. Moerner rääkides üksikmolekulide vaatlemisest.

Moerner on koos Eric Betzigi ja Stefan Helliga aidanud paremaks muuta fluorestsentsmikroskoope, mis kasutavad elusate rakkude uurimiseks lasereid ja helenduvaid molekule. Uudsest tehnoloogiast on eelkõige abi bioloogidele, arstidele ja neuroteadlastele.

Täpsemalt pälvisid sakslane Hell ning ameeriklased Betzig ja Moerner preemia sell eest, et leidsid viisi valgusmikroskoopide lahutusvõime aluspiirangutest vabanemiseks ja nähtava valguse lainepikkusest oluliselt väiksemate struktuuride nähtavale toomiseks.

Üksikmolekulide spektroskoopiliste uuringute ja spektraalsälkamise teerajajateks olid 80-ndatel aastatel Taru ülikooli füüsika instituudi teadlased eesotsas akadeemik Karl Rebasega.

„Selle temaatika viljelemine levis kiiresti üle maailma tipplaboritesse ja vastavad uuringud tipnesidki 2014. aaastal Nobeli keemiapreemiaga kõrglahutusega fluorestsentsmikroskoopia arendamise eest,“ rääkis konverentsi korraldaja, Tartu ülikooli laserspektroskoopia labori juhataja Ilmo Sildos.

Rahvusvahelist füüsikakonverentsi aitas korraldada Tartu ülikooli ja Saksamaa partnerülikoolide koostööd ühendav Academica, kelle toetusel osalesid konverentsil loengutega mitmed väljapaistvad Saksa teadlased Bayreuthi, Erlangeni, Mainzi, Tübingeni ja Ulmi ülikoolidest. „Konverents annab kindlasti tõuke Tartu ülikooli ja Saksa ülikoolide vaheliste uute teadussidemete loomisesse ja arengusse,“ kommenteeris Tartu Ülikooli teadusprorektor Marco Kirm.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: