Kuidas olla edukas ja mida on selleks vaja? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Edukuse konverents.
Edukuse konverents. Autor/allikas: Ekraanitõmmis

Teadlased ja avaliku elu tegelased arutlesid Tartu ülikooli doktorikooli konverentsil selle üle, kuidas saavutada edu ja mis võib eduga kaasneda.

Konverentsi otseülekannet sai jälgida ERR Novaatorist.

Tartu ülikooli psühhofüsioloogia professori Jaanus Harro sõnul on edukus nähtus, mille poole inimesed püüdlevad, ilma et nad selle tähendusele mõtleksid. Konverentsiga soovitakse anda mõtlemisruumi, mida edukus igaühe jaoks tähendab.

“Edukuse määratlemine on oluline, sest see aitab elust paremini aru saada ja soosib selgemate otsuste tegemist. Kui minna eesmärgi poole, mille puhul me ei tea, mis ja kus see on, siis on kole raske ka õnnelikuks saada,“ arutles Harro. “Kindlasti ei kuule me konverentsil ühte eduvalemit, kuna kõik esinejad on edukad erinevatel elualadel.”

Tuntud aju-uurijana ütles Harro metafoorselt, et tema jaoks tähendab edukus seda, kui inimene ja aju on üksteisega rahul. See on edasiarendus teemast, millest ma uurijana palju rääkinud olen: meie psüühikal on mitu poolt, mõned neist rohkem, teised vähem teadvustatud. “Mina asetaksin edukuse sinna, kus need pooled ei ole omavahel konfliktis. See tähendab, et inimese erinevad “minad” on enam-vähem ühel nõul.”

Tartu ülikooli juhitava käitumis-, sotsiaal- ja tervisteaduste doktorikooli konverents „Edukus = x × (a − b2) : y – z“ toimus 24. augustil kell 11–17 Tallinnas Nordic Hotel Forumis.

Edukusest räägivad mitmed avalikkusele tuntud isikud ning Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli ja tervise arengu instituudi teadlased ja doktorandid. Konverentsil küsib Mart Luik, mida Eesti meedia eduna kajastab. Meediaärimees Hans H. Luik arutleb selle üle, mil määral võib edukus olla ette määratud.

Riigikaitse edukusest kommunismist vabanenud riikides kõneleb erusõjaväelane, endine kaitseväe juhataja Ants Laaneots. Edukusest spordis räägib TÜ lektor ja võrkpallur Kristjan Kais, vigastuste teemal aga Mati Arend TÜ füsioteraapia õppetoolist. Edukuse ja tervise teemadel arutleb TÜ androloogia dotsent ja meestearst Margus Punab.

Spordifüsioterapeut Mati Arendi sõnul on edukad need, kes soovivad olla edukad. „Olen ise valinud tegevused ja alad, mis ei tundu minu jaoks tegelikult kui nö „töö“, vaid pigem justkui osa minust. Seega teen kõiki vastavaid tegevusi suure huviga. See aga ei tähenda, et ei peaks nägema vaeva – vastupidi – minu arvates on edu valemis väga oluline osa töökusel ja töötahtel ning nendes tundides, mis me oma tegevustele pühendame. Tuleb püüda oma töökust ajastada õigesti.“

Ajakava

11.00–11.15 konverentsi avamine

11.15–11.30 Mida meedia eduna kajastab? Mart Luik

11.30–12.00 Arutelu

12.05–12.20 Ühiskonna kihistumine: kellele klaaslagi, kellele klaaspõrand. Hans H. Luik

12.20–12.50 Arutelu

12.50–13.45 Lõuna

13.45–14.00 Riigikaitse edukusest kommunismist vabanenud riikides. Ants Laaneots

14.00–14.30 Arutelu

14.35–14.50 (Tipp)sport = vigastused? Mati Arend

14.50–15.05 Kohvipaus

15.05–15.20 Et olla spordis edukas, on vaja… Kristjan Kais

15.20–15.50 Arutelu

15.55–16.10 Edukus ja tervis. Margus Punab

16.10–16.40 Arutelu

16.40–16.50 konverentsi lõpetamine

17.00 vastuvõtt, ELIKTU raamatu esitlus

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: