Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nobelistid võrdlesid kliimamuutusi tuumasõjaga

Autor/allikas: nobellaureatemeeting/Creative Commons

Sellel nädalal Saksamaal Lindaus kogunenud 65st nobelistist kirjutas 36 täna alla ühisdeklaratsioonile, milles kutsutakse selle aasta detsembris Pariisis toimuval ÜRO kliimakonverentsil osalevaid riike rakendama kasvuhoonegaaside emissioonide piiramiseks otsustavaid meetmeid.

Nobelistid nendivad, et maailma üldise heaolu kasvu hinnaks on olnud hüppeliselt kasvanud loodusressursside kasutamine, millele piire seadmata ei suuda Maa enam tulevikus üha kasvava toidu-, vee- ja energianõudluse tõttu inimkonna vajadusi rahuldada, viies ulatusliku inimtragöödiani. Deklaratsioonis märgitakse, et kliimamuutused kujutavad samasugust ohtu kui tuumasõda.

Hinnangu andmisel tuuakse välja Valitsustevaheline Kliimamuutuste Nõukogu (IPCC) kliimaraport, kus leitakse, et praegu nähtava maailma keskmise temperatuuri tõusu taga on tõenäoliselt inimkonna poolt õhku paisatavad kasvuhoonegaasid.

IPCC raporti enda kohta öeldakse, et kuigi selle koostamise protsess pole ideaalne, kujutab see endast siiski parimat ja kõige ajakohasemat kliimamuutuste kohta kogutud teaduslike teadmiste kogumikku ning maailma poliitikud peaksid sellega arvestama. Allakirjutanud rõhutavad, et nad ei väljenda oma vaateid kliimamuutusi uurivate ekspertidena, vaid kirju teadlasrühmana, mis austab sügavalt ja mõistab teadusliku protsessi terviklikkust.

Viimati võtsid nobelistid sellel aastal 65. korda toimuval Lindau Nobeli preemia laureaatide kohtumisel sotsiaalpoliitilise seisukoha 1955. aastal, kui hoiatasid maailma tuumaenergia sõjalisel otstarbel rakendamise eest ja kannustasid riike kasutama seda rahumeelsetel eesmärkidel.

Ühispöördumine ei tähenda, et kõik nobelistid oleksid kliimasoojenemise suhtes ühel nõul. Näiteks 1973. aastal Nobeli füüsikapreemia võitnud Ivar Giaever pidas tänavusel kohtumisel loengu, milles pidas viimase 17 aasta vältel toimunud soojenemist küsitavaks ja taastuvenergeetika arendamist raha raiskamiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: