Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: Kui rikas on eesti keel? Aga keeleteadlane?

{{1426147270000 | amCalendar}}
Karl Pajusalu
Karl Pajusalu

Tartu ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalu rääkis saabuva emakeelepäeva puhul rikkusest eesti keele ja keeleteaduse vaatenurgast.

Pajusalu avas loengus rikkuse tähendusi eesti keeles ja arutles selle üle, mis ja kuidas teeb eesti keele rikkaks. Samuti vaatles Pajusalu, kuidas on eesti keeles riik ja rikkus seotud ning mida tähendab ühiskonna keeleline rikkus.

Loengu tutvustus.

Karl Pajusalu, kui rikas te ise olete?

Ma arvan, et ma olen väga rikas. Mul on väga hea perekond. Saan oma kodus rääkida väga erinevatel teemadel. Olen abikaasaga küll samalt erialalt, aga keeleteaduse sees tegeleme väga erinevate asjadega, kui mina olen häälikute uurija, siis tema uurib tähendusi. Kui mul on vaja midagi põnevat tähenduste kohta teada saada, siis ma küsin oma abikaasalt. Kui tahan midagi füüsika või kosmoloogia kohta teada, küsin seda oma vanemalt pojalt. Geneetika kohta kuulen nooremalt pojalt ja tütar on kunstihuviline.

Kuidas teil õnnestus nii rikkaks saada?

Ma ei oskagi öelda, kuidas see õnnestus, ilmselt ikkagi tänu abikaasale.

Millal te ennast esimest korda rikkana tundsite?

See tunne on olnud väga varakult, aga see on aastatega süvenenud.

Kellele te oma rikkuse pärandate?

Lastele, kindlasti. Ja ma loodan, et ka lastelastele!

Kuhu peaks investeerima, et rikkaks saada?

Haridusse.

Mida te pensionile minnes oma rikkusega peale hakkate?

Ma arvan, et ma ei lähegi pensionile. Ma vabastan küll oma töökoha õigel ajal noorematele kolleegidele, aga pensionile mineku kavatsust mul ei ole. Mida aastaid edasi, seda rohkem ma tegelen ilukirjandusega. See on minu harrastus ja ma arvan, et see huvi süveneb.

Loengu salvestus.

 

Karl Pajusalu keelerikkuse loeng avab loengusarja, mis koondab kokku eri valdkondade nägemused rikkusest. Sarja “Rikkusest eri teadusalade vaatenurgast“ idee autor on Tartu ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets. Sarja loengud toimuvad ja kantakse üle ERR Novaatoris 2015. aasta jooksul.

Toimetaja: Ave-Lii Idavain, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: