Liiga pika töönädalaga inimesed kalduvad liigselt alkoholi tarvitama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Dani Lurie/Flickr Creative Commons

Arenenud maades iga neljas täiskasvanu tarvitab liigselt alkoholi. Uuringutega on näidatud, et üheksal protsendil täiskasvanuist on liigse alkoholi tarvitamisega seotud tervisehäireid.

Üldtunnustatud on seisukoht, et liigne tööstress on üheks teguriks, mis viib alkoholi liigtarbimisele. Soome uurijate eestvedamisel viidi läbi ulatuslik kirjanduse andmete metanalüüs selgitamaks töönädalal pikkuse seost alkoholitarbimisega, vahendab Eesti Arst.

Euroopa Liidu direktiivides peetakse vastuvõetavaks ja tervist mitte ohustavaks kuni 48 tunnist töönädalat. Andmete analüüsil selgus, et nende seas, kes töötasid 49–54 tundi nädalas oli 11 protsenti enam alkoholi liigtarbijaid ning kellel oli rohkem kui 55 töötundi nädalas – 13 protsenti enam alkoholi liigtarbijaid kui 48 tunnise töönädalaga inimeste hulgas.

Üldiselt levinud hinnangute alusel loetakse veel mõõdukaks alkoholitarbimiseks kuni 21 ühikut alkohoolset jooki nädalas meestel ja naistel kuni 14 ühikut nädalas. Üks ühik sisaldab 150 ml veini või 40 ml kanget alkoholi.

Kindlasti on liigse koormuse talumine inimeseti erinev. Tööstressi tavalised ilmingud on teadaolevalt unehäired ja depressioon. Viimased on tõsised alkoholi liigtarbimise ohutegurid. On selge, et optimaalne töökorraldus ja töönädala pikkus soodustavad töö produktiivsust. Alkoholi liigselt tarbivad töötajad on sageli töös vähe efektiivsed, neil on sagedamini töötraumasid.

Ka soomlaste uuringu valguses saab kinnitust fakt, et kuni 48-tunnine töönädal on optimaalne nii töötaja kui juhi seisukohalt. Artikli aluseks oli 29 uuringu andmed ning selles osales teadlasi 14 erinevast Euroopa riigist. Kokku analüüsiti ligi 334 000 töötaja andmeid.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: