Rakuteraapia aitas halvatud mehe jalule

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: AFP/Scanpix

Poola ja briti teadlased on kasutanud alakehast halvatud patsiendi haistesibulast pärinevaid gliiarakke mehe seljaaju närvide parandamiseks. Teraapia tulemusel suudab mees taas tugiraami abil iseseisvalt käia.

Tuletõrjuja ametit pidav 38-aastane bulgaarlane Darek Fidyka jäi alakehast halvatuks neli aastat tagasi, kui tema seljaaju noarünnaku tulemusel täielikult katkes. Arstide prognoos polnud paljulubav – mehe paranemise tõenäosus jäi alla protsendi. Kahe aasta eest otsustasid arstid teha operatsiooni, mis hõlmas tema haistesibula Schwanni rakkudena tuntud gliiarakkude katseklaasis paljundamist ja vigastatud kohta siirdamist.

Tavaliselt osalevad need aju vahetuses läheduses asuvate haistesibulasse suubuvate närvide parandamisel, kattes isoleerimata närve müeliini kihiga, mis elektrilistel signaalidel üleüldse levida võimaldab. Samuti osalevad tugirakud surnud rakkude eemaldamisel ja aitavad juhtida uute närvide kasvu

Antud juhul paistsid need aga andvat kehale võimaluse ühendada vigastatud paigas seljaaju närvikiudude lõpmed. Kuigi inimeste seljaaju närve on mõningal määral parandatud ja tugevadatud ka varem, pole seni suudetud lappida täielikult katkenud seljaaju närve. Nõnda on tegu märkimisväärse edusammuga.

Teraapia tulemusel suudab Fidyka taas oma puusi liigutada ja tema vasaku jala lihaste toonus on hakanud treeningu järel taas kasvama. Kuigi see ei andnud mehele võimalust näiteks tantsida, suudab ta taas iseseisvat elu elada ja juhtida isegi autot.

Uudse tehnika avastanud töörühma juhtinud Geoffrey Raisman loodab, et järgmistel aastatel suudetakse Poolas ja Suurbritannias ravida järgmistel aastatel veel vähemalt kümmet patsienti. Peaasjalikult on ettevõtmine rahastuse taga. Projekti käigus kogutud teave tehakse aga kättesaadavaks tervele maailmale, mis avab potentsiaalselt võimaluse ka teistele arstidele töörühma edu korrata.

Uurimus ilmus ajakirjas Cell Transplantation.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Cell Transplantation

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: