Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria kodusõda räsib arhitektuurimälestisi

Kõige enam on kahjustada saanud Aleppo vanalinn.
Kõige enam on kahjustada saanud Aleppo vanalinn. Autor/allikas: AAAS

Ameerika Teaduse Edendamise Ühingu (AAAS) satelliidifotode põhjal koostatud analüüs näitab, et Süüria kodusõja käigus on kannatada saanud või osaliselt hävinud viis riigi kuuest UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvast objektist.

Kõige enam on lahingutegevus räsinud ühte maailma kõige kauem järjepidevalt asustatud linna – Aleppot, mis kujutas endas piirkondlikku keskust juba 3000-4000 aastat tagasi. Muu hulgas on kahjustada saanud Aleppo Suur mošee, ajalooline Suq al-Madina siseturg, tsitadell ning mitmed teised 12.-16. sajandist pärit arhitektuurimälestised.

Puutumata pole jäänud ka Süüria lõunaosas asuv Vana-Rooma mälestiste sh teatri poolest tuntud Bosra, kahe tuhande aasta eest kaubandussõlme kujutanud Palmyra oaas, Põhja-Süüria 'surnute linnad' ega ristisõdade aega kuuluvad Crac des Chevaliers ja Qal’at Salah El-Dini kindlused.

Ainsana ei suutnud AAAS'i moodustatud ekspertkogu leida märgatavaid kahjustusi Damaskuse vanalinnas, ühe maailma kõige vanema linna piirides. Süüria siseministeerium on aga samas teatanud, et ka see pole mürskudest täielikult puutumata jäänud. Nii nendivad AAAS'i teadlased analüüsis, et osa kahjustustes võis kaugseire puuduste tõttu tõepoolest kahe silma vahele jääda.

Tutvu analüüsiga.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: AAAS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: