Roomlaste joogivee plii ei olnud suur terviseoht ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: RaBoe/WIkimedia Commons

Kas Rooma riigi langemisele võis kaasa aidata elanike mürgitumine ohtliku pliiga, mida nende joogivesi sisaldas? Tänapäeval teame, et plii on väga ohtlik aine, mis võib tekitada terviserikkeid peaaegu kõigis organismi elundkondades, eriti aga närvisüsteemis. Roomlased seda aga veel ei teadnud ja ehitasid oma pealinna veevärgi pliitorudest.

On arvatud, et see võis olla üks Rooma allakäigu põhjusi. Prantsuse, Briti ja Ameerika teadlased on nüüd asja uurinud. Hugo Delile Lyonis asuvast Lumiere'i ülikoolist ja ta kolleegid kogusid keisririigiaegse Rooma linna Portuse sadamaala merepõhjast setteid ja analüüsisid neid. Nad leidsid, et Rooma-aegsetes setetes oli pliid tõesti erakordselt palju.

Rehkendus näitas, et roomlaste joogivees oli plii tase tõenäoliselt sada korda kõrgem kui looduslikus allikavees. Seda on tõesti väga palju, aga Delile ja kaasautorid leiavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et arvestataval määral terviseohtlik selline tase siiski veel olla ei tohtinuks.

Nii et vähemalt selle uuringu järgi ei saa pliitorusid Rooma riigi hukus väga süüdistada.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: