Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaalukaotamiseks vali punased toidunõud

Punast värvi nõud aitavad ülesöömist ohjata
Punast värvi nõud aitavad ülesöömist ohjata Autor/allikas: Wikimedia Commons

Hiljutine uuring tõi välja huvitava seose – muutes oma sööginõude värvi, võib see olla abiks ülesöömise vältimisel.

 

Paralleelselt rasvumise arvukuse kasvuga üle maailma otsivad teadlased innukalt lahendusi, mis aitaksid inimestel vältida liigsete toiduhulkade tarbimist. Ühes sellises hiljutises uuringus leiti, et toidu värvuse kontrastsus nõudega muutis taldrikule kuhjatava roa hulka.

Ajakirjas Appetite avaldatud uuringus leiti, et punase värvuse nägemine alandab inimestel ülesöömise võimalust. Töö viidi läbi Itaalias ning erinevusi mõõdeti taldriku värvi intensiivsuse ning toidu ja taldriku värvuse erinevuste alusel.
Tulemused üllatasid ka uurijaid endid: mistahes toitu, sh ka lemmiktoitu söödi punaselt taldrikult oluliselt vähem kui sinisele või valgele taldrikule serveeritud roogi. Seega võivad punast värvi nõud olla eriti populaarsed just enne rannahooaega.

Psühholoogidele on hästi teada, et värvus võib mõjutada emotsioone ja tekitada kindlaid reaktsioone ja käitumismustreid. Nii seostatakse punast värvust ohu ja peatumisega; samas sümboliseerib see värv ka romantilisust – punaseid roose, huulepulka, punast kleiti.

Uuringus välja toodud seos võib anda mõne abivihje kaupmeestele, restoranipidajatele ning ka tervishoiutöötajatele, kes tegelevad söömishäiretega patsientidega.

Loe lisa:
Will seeing red help you lose weight? (Fox News)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Fox News

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: