Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meditsiiniteaduse tulevikus terendab võimalus patsientide tervist lihtsalt ja pidevalt jälgida

Saade "Kapital" käis vaatamas, kui kaugele on jõudnud eesti teadlased inimkeha ja meditsiiniga seotud leiutiste vallas.

ELIKO on teadusarendusettevõte, mis tegeleb bioimpedantsil põhinevate süsteemide arendamisega. Kõikide aparaatide tööpõhimõte on elektrilise takistuse mõõtmine vahelduvvoolule. See tähendab, et koest lastakse läbi väga väikest elektrivoolu.

ELIKO nõukogu esimees Mart Min on auväärne ülikooli elektroonikainstituudi juhtivteadur, kes viimase viieteistkümne aasta jooksul on tegelenud just bioimpedantsi rakendamisega ja jõudnud oma avastustega nii Saksamaale kui USA'sse. Lisaks on tegeletud südamestimulaatorite edasi arendamisega, mida võikski lausa nimetada meie teaduse arendustööks. "Meie algoritmid hakkasid tööke impedantsi alusel, me saime kaks patenti. Autorid on eestlased, aga õigused kuuluvad ameeriklastele," seletas Min süsteemi. Rikkaks ei saanud, aga pidu sai pidada.

Soome ettevõte Inject arendab ELIKOga koos süstlanõela sees liikuvat elektroodi, millega saaks süsti teha täpselt sinna, kus seda vaja on, ilma teisi kudesid, organeid ja närve kahjustamata.

Tulevikus on näha ka riided, mis jälgivad pidevalt inimese terviseseisundit. Seetõttu pole ka ime, et ELIKO juhendab alates jaanuarit intelligentse päästevesti tootmist. Impedantsi kaudu saab vest teada südamerütmi ja hingamise mahu. Nii võib inimene pääseda kindlast surmast. Esimesed prototüübid uuest vestist on juba valmis.

Peaaegu valmis on ka prototüüp mitte-invasiivseks aordi-vererõhu mõõtmise seade. Samuti oleks võimalik mõõta muid elutähtsaid protsesse kehas ning andmed võiksid jõuda otse arsti arvutisse. Haiged oleks nii pideva jälgimise all ja saaksid vajadusel kiiresti abi. Sellise kõikehõlmava süsteemi välja arendamine vajab aga veel aega.

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: