Tuulepargid muudavad Euroopa kliimat minimaalselt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Augustin Colette/Nature Communications

Rahvusvaheline töörühm leiab Euroopa kliimat kirjeldava mudeli põhjal, et tuulegeneraatorite arvu kahekordistumise tõttu aset leidvad muutused õhutemperatuuris ja sademete hulgas kahvatuvad looduslike variatsioonide kõrval.

 

Kliimamuutuste ulatuse vähendamiseks panustatakse järjest enam rohelise energia arendamisse, sealhulgas ka tuulegeneraatorite ehitamisse. Näiliselt on tegu ideaalse lahendusega. Elektriks muudetakse niigi atmosfääris leiduv energia. Samas leiti kümmekond aastat tagasi, et tuuleparkide tööstuslikul skaalal rajamine ei muuda mudelite kohaselt ainult tuuleparkide lähiümbruse kliimat, vaid nende mõju on pigem regionaalse ulatusega.

Toonast tööd näis kinnitavat 2012. aastal ilmunud uurimus, milles leiti, et Texase lääneosa tuulepargid on tõstnud öiseid õhutemperatuure 0,5 °C võrra. Nähtuse peamisena põhjusena nähti lihtsat õhumasside segunemist. Tuulegeneraatorid suunavad soojemat õhku maapinnale lähemale. Ent taolisi otsestel vaatlusandmetel põhinevaid uurimusi on laiemal skaalal tunduvalt raskem läbi viia. Siin tulevad appi kliimamudelid.

Robert Vautard Gif-sur-Yvette kliima- ja keskkonnateaduste laboratooriumist võttis koos kolleegidega vaatluse alla terve Euroopa. Töörühm kasutas olemasolevaid atmosfääri õhuringlust kirjeldavaid mudeleid ja modelleeris järgneva 33 aasta kliimat kahe stsenaariumi korral. Esimeses kasvas tuulegeneraatorite arv 2020. aastaks Põhja-Saksamaal, Hispaanias, Taanis, Itaalias ning Põhja- ja Läänemere rannikul kahekordselt, tõstes nende koguvõimsuse 200 gigavatini. Alternatiivses tulevikus puudusid tuulepargid täielikult.

Töörühm leidis, et tuuleparkide mõju oli nähtav ainult talvel. Sõltuvalt piirkonnast kasvas või kahanes keskmine õhutemperatuur mitte rohkem 0,3°C võrra. Sademete hulk kasvas seevastu kuni viis protsenti. Ent mõlemad näitajad on looduslikust muutlikkusest tunduvalt väiksemad. Aastate lõikes erineb talvine keskmine õhutemperatuur kuni kümnendiku võrra, mil sademetehulk võib erineda kuni viiendiku võrra.

Kuigi sarnaselt igale ennustavale mudelile leidub hinnangus määramatusi, üritas töörühm seda mudelit reaalsete ilmavaatluste käigus kogutud andmete abil peenhäälestades vähendada. Samas ei välista nad võimalust, et tuulepargid muudavad atmosfääri õhuringlust olulisel määral veel suuremal skaalal – planeedi mastaabis. Nii või teisiti annab töö juhiseid, kuidas kliimamuutuste ulatust parim vähendada oleks.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Communications.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Nature Communications

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: