Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Investorid ei riski tudengite leiutistesse raha paigutada

Kuigi Eesti tudengid on valmis teinud mitmeid leiutisi, mis võiks kandepinda leida ilmselt ka mujal maailmas, jäävad head ideed tihtipeale ikkagi riiulile tolmu koguma, kuna investorid ei riski tudengite projektidesse raha paigutada.

Noore leiduri Taniel Põllu osalusel valminud protüübist edasi arenev masin peaks kaotama müra meie ümber. Tegemist on antimüramasinaga, mis tekitades vastuvõnkeid müra madalale helile tekitab hoopis vaikuse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põld tõi näitena majade ventilatsioonisüsteemid, kus on oluline õhu liikumine, aga samas liikuva õhu juures on vaja mootorite müra summutada.

Näib üsna kasulik masin, kui peaks kunagi valmis saama. Aga just selleks, et Taniel Põllu ja tema kaaslaste prototüübist areneks lõpuks ka toode, on tarvis teha päris korralikke investeeringuid oma ideesse. Tihti oma igapäevase töö ja vaba aja kõrvalt.

Laur Lõhmus ja tema töörühm töötab välja vaiksemat, odavamat ja mugavamat raamatute digitaliseerimismasinat. Idee on praegu aga jäänud suuresti riiulile seisma selle pärast, et vaja on raha, see tähendab investoreid oma ideed toetama, aga nende leidmiseks kulub kõvasti aega.

Lõhmus selgitas, et investorile on vaja ette näidata, mis sul juba tehtud on. "Prototüüp - see on nagu kinni ring, et kui ei ole võimalust midagi ette teha, siis ei ole võimalust ka küsima minna ja kui ei lähe küsima, siis ei teki vaba aega, et midagi põhjalikult ette valmistada."

Põhjalik ja täpne eeltöö on vajalik, et võimalik tulevane investor üldse võtaks jutule. Tartu ülikooli ettevõtlussuhete spetsialist Sven Lilla tõi välja, et tudengite leiutistesse investeerimisega julgevad riskida vaid üksikud ettevõtted.

Lilla lisas, et ettevõtted ei julge riskida, sest raske on öelda, mis saab juhul kui idee luua näiteks antimüramasin või raamatute digitaliseerimismasin jääb ühel hetkel toppama. Seepärast jäävadki mitmed leiutised lihtsalt riiulile tolmu koguma.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: