Müüt või tõde: teeleht aitab verejooksu peatada
Sarja "Müüt või tõde" teises osas annab arst Liis Puis vastuse küsimusele, kas vanaemade tarkus panna väikese verejooksu korral haavale teeleht, on ikka õige käitumine.
Arst Liis Puis rääkis, et rahvameditsiinis on omistatud teelehele erinevaid kasulikke mõjusid. Arvatakse, et see on põletikuvastane ja teelehes on haava paranemist soodustavaid ühendeid. Puisi sõnul ei ole aga teadusuuringuid, mis tõestaksid inimeste puhul taolist efekti. Neid uuringuid kas pole üldse või mängivad neis rolli mitmed segavad asjaolud, näiteks mitme toimeaine koos uurimine, mis võib mõjutada adekvaatset tõlgendamist.
"Ei ole muidugi välistatud, et teatud ainetel, mis teelehes leidub, on mingil määral haavade parandamist soodustav toime. Seda on ka osad loomuuringud näidanud, aga fakt on see, et musta muru seest nopitud teelehte ei tohi siiski haavale panna," lausus arst. Seda seetõttu, et lahtine haav on värav haigustekitajatele ning muru seest võetud leht on potensiaalselt saastunud. "Tervele inimesele ei pruugi see otseselt midagi halba teha, küll aga neile, kelle immuunsüsteemi töö on häiritud," sõnas ta.
Pealegi on Puisi sõnul küsitav palju need põletikuvastased ained, mis teelehes on, jõuavad üldse haava isegi siis, kui puhas teeleht sinna panna. Kui naha pinnale tekib haav, siis arsti sõnul on kõige olulisem see hoida puhtana ja seda aitab kõige paremini teha plaaster.
Seega kuulub väide müütide hulka.
Järgmist müüti saab kuulata laupäeval Raadio 2 "Nädalavahetuse hommikus". Kui ka sind vaevab mõne väite puhul küsimus, kas tegemist on müüdiga või vastab see siiski tõele, siis pane oma küsimus teele aadressile [email protected]
Allikas: Raadio 2 "Nädalavahetuse hommik"