Müüt või tõde: nätsu alla neelates läheb pimesool umbe

Foto: Reuters

Sarja "Müüt või tõde" seitsmendas osas selgitab arst Liis Puis, mis juhtub, kui näts alla neelata.

Lapsepõlves hirmutati ilmselt paljusid, et nätsu või kirsikive ei tohi alla neelata, sest pimesool läheb umbe. Arst Liis Puis selgitas, et kuna inimene ei suuda nätsu eriti hästi seedida, võib see hirmujutu kohaselt ussiripikusse ehk pimesoolde kinni jääda. Sama juttu räägitakse ka ploomi- ja kirsikivide kohta.

Puis selgitas, et ussiripik on inimese seedekulglast välja ulatuv väike kitsas soole osa, mis on ühenduses jämesoole tagaosaga. Kurikuulsat pimesoolepõletikku põhjustab see, kui tupikuga lõppevasse pimesoolde satub mingi osis, mis sinna sattuda ei tohiks ja pimesoole ära ummistab. See tekitab soodsa pinnase selleks, et bakterid saavad seal vohama hakata ja tekitada põletikku. Osiseks võib olla ükskõik mis soolesisu kõvem tükk: põhimõtteliselt kõik puuviljade kivid, teoreetiliselt ka näts, aga võimalus selle juhtumiseks on Puisi sõnul väga väike.

Kui inimene sööb nätsu iga päev ja kõik need nätsud alla neelab, mis siis saab? Kuigi näts ei ole seeditav, jõuab see ikkagi suures osas loomulikul teel välja. "Kui nätsu massiliselt alla neelata, siis pigem tekib oht, et võib saada üleüldise soolesulguse. Näts koguneb sooleseina ja põhisoolde tekib ummistus. Pimesool on väike jätke muu soole osas. Selleks on väike tõenäosus, et see just sinna sisse läheb. Kui seda iga päev teha, siis põhimõtteliselt tõstetakse riski, et näts pimesoolde satuks," selgitas arst.

Puis rõhutas, et näts pole mõeldud söömiseks, vaid välja sülitamiseks. "Kui vahel juhtub, et inimene neelab nätsu alla, siis paanikasse ei tasu sattuda. Üldiselt sellest midagi ei juhtu, vaid näts leiab oma tee välja. Võiksime aga ikkagi lähtuda sellest, mis on selle algne mõte ehk siis see pärast kasutamist välja sülitada," sõnas Puis.  

Seega on väide müüt.

Järgmist väidet saab kuulata laupäeval Raadio 2 "Nädalavahetuse hommikus". Kui ka sind vaevab mõne väite puhul küsimus, kas tegemist on müüdiga või vastab see siiski tõele, siis pane oma küsimus teele aadressile [email protected]

Allikas: Raadio 2 "Nädalavahetuse hommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: