Müüt või tõde: madalrõhkkond teeb inimese uimaseks
Sarja "Müüt või tõde" neljandas osas annab arst Liis Puis vastuse küsimusele, kas madalrõhkkond tõesti muudab inimesed uimaseks.
Arst Liis Puis rääkis, et inimeste tundlikkus rõhuvahetusele on hästi erinev. "Madalama rõhu tingimustes on õhk põhimõtteliselt hõredam ja hapniku omastamine keerulisem," lausus ta. Seetõttu on ka kõrgmäestikes oht hapnikupuudusest tingitud tüsistustele. "Merepinna lähedal ja nii-öelda normaaltingimustes muidugi rõhk kunagi ohtlikult madalaks ei lähe, aga teatud mõju võib madalrõhkkond meie enesetundele avaldada," sõnas ta.
Puis selgitas, et mehhanism on sama: kui õhurõhk on madalam, siis hapnikuga varustatus on mõnevõrra kehvem ja sellest võib olla tingitud see, et inimesed tunnevad end vahel uimasena. Küll aga on inimeste tundlikkus rõhuvahetusele erinev, mistõttu see kindlasti kõiki inimesi ei mõjuta.
Kokkuvõttes võib öelda, et väide vastab tõele.
Järgmist müüti saab kuulata laupäeval Raadio 2 "Nädalavahetuse hommikus". Kui ka sind vaevab mõne väite puhul küsimus, kas tegemist on müüdiga või vastab see siiski tõele, siis pane oma küsimus teele aadressile [email protected]
Allikas: Raadio 2 "Nädalavahetuse hommik"