Müüt või tõde: külma kivi peal istudes saab põiepõletiku

Sarja "Müüt või tõde" kolmandas osas annab arst Liis Puis vastuse küsimusele, kas külmal kivil istumine toob endaga kaasa põiepõletiku.

Arst Liis Puis rääkis, et põiepõletik on tingitud peamiselt bakteritest, mis on sattunud põide eksikombel, enamasti pärasoolest. Bakterid tekitavad aga põies põletikulise reaktsiooni.

Põiepõletiku teket võivad tema sõnul soodustada igasugused kuseteede ehituslikud või funktsionaalsed eripärad, samamoodi seksuaalvahekord, rasedus, aga ka teatud haigused, üheks levinumaks näiteks ehk suhkruhaigus. Harvem ka muud põhjused, näiteks teatud ravimid või kiiritusravi.

Külma kivi peal istumine otseselt Puisi sõnul põiepõletikku ei tekita. Ta selgitas, et ilmselt on see arusaam tekkinud sellest, et külma käes tõmbuvad veresooned kokku, et inimest külma eest kaitsta. Samal ajal elutähtsate organite, sealhulgas neerude, verevarustus hoopis paraneb. Verevarustuse paranemine viib aga selline, et tekib rohkem uriini. "Ilmselt on kõik seda tajunud, et kui õues on väga külm ja seisad bussipeatuses, et oodata bussi, siis miskipärast kipub pissihäda peale tulema," tõi ta näite.

Kuna sagenenud urineerimine on üheks võimalikuks põiepõletiku sümptomiks, võib tekkida Puisi sõnul ekslikult arusaam, et külmetades tekib põiepõletik. Kui käid harva tualetis, võib see aga omakorda viia selleni, et põis ei saa enam loomulikul teel läbi loputatud ja sinna kogunenud bakterid võivad tekitada kerge põletiku.

"Probleem võib tekkida ka sellest, kui meil tekib külma käes urineerimistung, aga ei ole sobivat kohta häda rahuldamiseks ehk siis hoiame uriini kinni ja see võib jällegi anda bakteritele võimaluse seal pikemalt peatuda, seal paljuneda ja tekitada põiepõletikku," sõnas Puis. Ehk siis külma mõju organismile võib mingil määral põletiku teket soodustada, aga kokkuvõttes on väide müüt.

Järgmist müüti saab kuulata laupäeval Raadio 2 "Nädalavahetuse hommikus". Kui ka sind vaevab mõne väite puhul küsimus, kas tegemist on müüdiga või vastab see siiski tõele, siis pane oma küsimus teele aadressile [email protected]

Allikas: Raadio 2 "Nädalavahetuse hommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: