USA kiitis heaks esimese suukaudse sünnitusjärgse depressiooni ravimi

Foto: Jerry Lai / CC BY-SA 2.0

Ameerika Ühendriikide toidu- ja ravimiamet, FDA kiitis möödunud nädal heaks esimese tableti kujul võetava sünnitusjärgse depressiooni ravimi. Otsus võib sillutada teed ka ka selle kasutuselevõtuni ülejäänud maailmas. Seni lubas USA kasutada vaid väga kallist veeni manustatavat ravimit.

Sünnitusjärgne depressioon algab tavaliselt, aga mitte alati, peale sünnitust ning võib hõlmata kurbust, süütunnet, alaväärsustunnet, huvipuudust, vaimseid häireid ja vahel ka enesetapumõtteid. Seisund kahjustab vastsündinu ja ema vahelist sidet ning võib seeläbi mõjutada lapse füüsilist ja vaimset arengut. Äärmisel juhul võib tegu olla eluohtliku seisundiga. Hinnanguliselt vaevab see iga kümnendat sünnitajat.

Seetõttu on väga oluline, et igasugune sünnitusjärgse depressiooni ravim mõjuks võimalikult kiiresti. Kliinilised uuringud näitasid, et uus ravim nimega zuranoloon hakkab mõjuma juba kusagil kolmandal päeval pärast tarvitamise algust. Ka tavalised antidepressandid võivad sünnitusjärgset depressiooni leevendada. Sageli hakkavad need mõjuma aga alles kaks nädalat pärast ravi algust. Ravim aitab tasakaalustada neurohormooni taset, mille hulk östrogeeni ja estrogeeni kõikumise tõttu mõnede naiste ajus sünnituse järel oluliselt väheneb.

Uuringud viidi läbi 350 naise peal. Esimeses katses leevendas ravim märkimisväärselt depressiooni sümptomeid 72 protsendil uurimisalustest. Teises katses hakkas kergem 57 protsendil uuritavatest.

Kuna sünnitusjärgne depressioon ei kesta enamasti väga kaua, ei pea uue tableti puhul muretsema ka selle pikaajalise tarvitamise pärast. Zuranolooni ravikuur kestab vaid kaks nädalat. Paraku ei tule ravim ilma võimalike kõrvalnähtudeta. Näiteks võib tablettide tarvitamine põhjustada uimasust ja segadustunnet.

Kuna zuranoloon võib raseduse ajal kahjustada loodet, tuleb ravimi tarvitamise ajal kasutada ka rasestumisvastaseid vahendeid. Ühtlasi ei uuritud veel, kas ravimit võivad ohutult tarvitada ka oma last imetavad emad.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Rait Piir

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: