Pingviinidel paistab olevat eneseteadlikkust
Pingviinidemaale on saabumas südasuvi, ehkki meie mõistes suve suurem osa pingviine kindlasti ei tea ega tunne. See-eest aga, nagu selgub värskest teadusuuringust, tunnevad pingviinid vist vähemalt mõnevõrra iseennast.
Kolm India teadlast, Prabir Ghosh Dastidar Delhist India maateaduste ministeeriumist, Azizuddin Khan Mumbaist India Tehnikainstituudist ja Anindya Sinha Bangalore'ist ehk Bengalurust Rahvuslikust Tippuuringute Instituudist uurisid järele, kuidas reageerivad Antarktikas elavad adeelia pingviinid peeglile.
Sedasorti peeglikatsetes arvatakse ilmnevat olendite võimalik võime olla iseenese olemasolust olendina teadlik. Seni on sel moel eneseteadlikkust tuvastatud vaid mõnda liiki imetajatel, lindudel ja kaladel.
Dastidar, Khan ja Sinha sõitsid Indiast otse lõunasse, Ida-Antarktise ranniku lähedal asuvatele väikestele Svenneri saartele ja tegid sealsete pingviinidega neli eksperimenti.
Esiteks seadsid nad lihtsalt mõned peeglid maastikule üles ja jälgisid, mida pingviinid teevad, kui juhtuvad nende juurde paterdama ja oma peegelpilti nägema. Selgus, et pingviinid ei teinud siiski mitte midagi iseäralikku, mis oleks enese äratundmist näidanud.
Teises katses ehitasid teadlased papist seintega aediku ja seadsid selle kahele vastasseinale üles ka peeglid. Siin hakkas neile juba tunduma, et aedikusse sattunud pingviinid justkui uurisid muu hulgas natuke erilisema tähelepanuga ka oma peegelpilti.
Kolmandaks kleepisid teadlased peegli pinnale peegelpildi korralikku vaatlemist seganud kleebise. Sel puhul, väidavad nad, võis täheldada pingviinidel teatavat ärritust. Pingviinid püüdsid isegi kleebiseid eemaldada.
Neljandas katses sidusid teadlased pingviinidele ette väikese põllekese. Aga kuigi see riietusese oli pingviinidele kahtlemata harjumatu, ei tekitanud selle peeglist nägemine neis justkui mingit märgatavat huvi.
Dastidar, Khan ja Sinha tõdevad võrguvaramusse bioRxiv üles seatud kirjutises, et lõplikku selgust adeelia pingviinide eneseteadlikkuse kohta nad ei saanud, kuid esialgseid viiteid selle võimalikkusele siiski.