Töödeldud toit raskendab hiirtel gripist paranemist

Foto: Nick Fewings / Unsplash

Looduslähedane toit aitab jõudsamalt haigusest paraneda kui töödeldud toit. Kes oleks seda võinud arvata — kuid värske teadusuuring on sellise nähtuse tuvastanud, vähemalt hiirte juures ja vähemalt gripi puhul.

Austraalia teadlased eesotsas Carl Fengiga Sydney Ülikoolist jõudsid tuvastuseni pooljuhuslikult.

Nad toitsid kaht rühma laborihiiri natuke erineva toiduga, arvates, et vahet ei ole, sest toidu toiteväärtus tundus sama olevat: samad makrotoitained, enam-vähem sama kaloritihedus.

Ainult et ühed hiired said toiduks peamiselt viljateri, mis on hiirte jaoks ka looduses loomupärane toit, teised aga said tugevalt töödeldud, kuigi just närilistele mõeldud toidusegu.

Oma katses uurisid teadlased seda, kuidas hiired gripist paranevad. Hiiri nakatati gripiviirusega, kui nad olid juba mõnda aega emmal-kummal eelmainitud toidul olnud, ja sama toidurežiim jätkus ka sealt edasi.

Varasematest uuringutest, kus hiiri ei olnud millegagi nakatatud, ei olnud teadlaste sõnul erisugune toitmine mingeid erisuguseid tulemusi kaasa toonud.

Nüüd aga märkasid teadlased, et töödeldud toitu saanud hiired ei saanud hiljem enam haigusega kaotatud kehakaalu tagasi, looduslähedasemat toitu tarbinud hiirtel oli aga esialgne kehakaal kümme päeva pärast nakkuse saamist juba tagasi.

Suurema viirusdoosi korral jäid teraviljatoidulised hiired suurema tõenäosusega ellu kui töödeldud toidul olnud hiired.

Feng ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Cell Reports, et tulemuste erinevus ei olnud tingitud hiirte erinevast esmasest immuunvastusest viirusele, vaid ilmnes just haigusega toimetulemisel ja haigusest taastumisel.

Teadlased märkasid, et töödeldud toitu saanud hiired sõid teistest natuke vähem ja said seetõttu vähem ka tarvilikke toitaineid, kuid oma osa mängis ka neil hiirtel viirusele vastuseks sünteesitud valkaine interferoon-γ.

Autorid tähendavad, et töödeldud toidu toime kohta krooniliste haiguste levikul inimeste seas on viimasel ajal saadud omajagu tõendust.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: