Rapamütsiin võib elu pikendada ka lühikuuri toimel

Foto: Karsten Paulick / Pixabay

Aeg läheb edasi, inimene saab vanemaks, kuid paraku käib vananemisega kaasas ka omajagu hädasid, eelkõige tervise valdkonnas.

Oleks ju vahva, kui oleks olemas ravim, mis võiks vananemise ebameeldivaid kaasmõjusid leevendada. Eks teadlased uurivad asja ka. Üks paljutõotavamaid vananemisvastaseid ravimeid tundub praegu olevat rapamütsiin, mis on loomkatsetes andnud päris häid tulemusi.

Kahjuks on rapamütsiinil täheldatud pikaajalisel tarvitamisel üsna negatiivseid kõrvaltoimeid nagu immuunsüsteemi nõrgenemine ja vererõhu kõrgenemine.

Nüüd aga on Saksa teadlased leidnud võimaliku väljapääsu. Selgub, et rapamütsiini ei peagi pikka aega võtma. Selle eluiga pikendav toime võib ilmneda ka päris lühiajalise kuuri toimel.

Paula Juricic ja ta kolleegid Kölnis asuvast Max Plancki vananemise bioloogia instituudist tegid katseid äädikakärbeste ja hiirtega. Kärbestele manustasid nad rapamütsiini lühidalt noores valmikueas.

Selgus, et see kuur kaitses neid hilisemas elus vananemisega kaasnevate soolehaiguste eest ja pikendas eluiga. Ka noorepoolsetele, kuid juba täiskasvanud hiirtele tehtud lühikuur andis samalaadseid tulemusi.

Juricic ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Aging, et niisugune manustusskeem andis sama tulemuse, mille oleks saadud samal ajal alustatud, kuid terve elu kestnud rapamütsiini-võtuga.

Ilmnes, et tugevaim toime oligi rapamütsiini kuuril siis, kui seda tehti nooremas eas, enne keskiga. Hilisemaks jäetud lühikuur ei tarvitsenudki mingit tulemust anda.

Teadlased loodavad edasistel uuringutel leida siiski võimalusi, kuidas hiired ja inimesed võiks ka vanemas eas seda rohtu ohutult ja tõhusalt tarvitada.

Rapamütsiin on aine, mis avadati 1972. aastal Lihavõttesaarelt kogutud bakteritest. Saare omakeelne nimi Rapa Nui kajastub ka aine nimes.

Rapamütsiin surub alla ainevahetust reguleeriva signaalmolekuli TORC-1 aktiivsust, jättes rakkudele mulje, et organism nälgib. Seetõttu võib rapamütsiinil olla samu toimeid, mis toidukalorite piiramiselgi, aga toidukalorite piiramisel on täheldatud ka just eluiga pikendavat toimet.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: