Vihmasemal mäenõlval elavad suuremad hiired
Lõuna-Ameerika lõunaosas, Andide mäestikus elab teiste kohalike loomade seas ka väikesi hiiri.
Teadlased on nüüd leidnud võimaliku lahenduse mõistatusele, miks on ühte ja sama liiki hiired mäestiku ida- ja lääneküljel erinevat kasvu — need, kes elavad läänenõlvul, on suuremad kui idanõlvu asustavad liigikaaslased.
Noé de la Sancha Ameerika Ühendriikides Chicagos asuvast DePauli Ülikoolist ja ta kolleegid käisid välja hüpoteesi: läänenõlvade hiired on suuremad, sest nende elupaigas sajab rohkem vihma, seega leidub seal hiirtele ka rohkem söögipoolist.
Nad väidavad ajakirjas Journal of Biogeography isegi seda, et on võib-olla jõudnud uue bioloogiareegli jälile, mida varem ei ole sõnastatud: niinimetatud vihmavarjunähtus võib mõjutada imetajate kasvu.
Hiireliigi Abrothrix hirta isendite kasvuvahet märkas kõigepealt uuringu teine asjaosaline Pablo Teta Buenos Aireses asuvast Argentina Loodusteaduste Muuseumist, kes uuris haruldase eluviisiga mägihiiri oma doktoritöö tarbeks.
Algul pidas ta eri kasvu hiiri koguni kaheks eri liigiks, kuid mitokondrite DNA analüüs osutas, et tegu on ikka üheainsa liigiga. Küll püüdis Teta siis sobitada kasvuerinevusi mitmete seni tuntud bioloogiareeglite raamidesse, kuid edutult.
Näiteks seletab Bergmanni reegel, miks on sama liigi isendid kõrgematel laiuskraadidel suuremat kasvu. Nimelt võimaldab siis kehamassi ja kehapinna suhe neil paremini kehasoojust hoida. Samas seost laiuskraadi ja hiirte suuruse vahel Teta ei leidnud.
Usutava hüpoteesi peale tuli De la Sancha, kes kahtlustas, et mängus võib olla ressursside kättesaadavus hiirte elupaigus. Päris heureka-hetk saabus talle ta enda sõnul keset üht tudengeile peetud loengut, kus ta selgitas niinimetatud vihmavarjunähtust — nähtust, et mägede eri nõlvadele langeb tihtipeale erisugune sademehulk.
Andide mäestikus näiteks kannavad valdavad läänetuuled Vaikse ookeani kohalt niisket õhku kõrgematele aladele, kus see jaheneb ja veest nii tühjaks sajab, et teisele poole mäeharju enam vihma väga ei jagu. Nii ongi läänenõlvul vihma rohkem, loomade toidulaud rikkalikum ja hiiredki kasvavad suuremaks.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik