Uuring: nostalgitsemine aitab valu leevendada
Nostalgiast tingitud igatsus võib tekitada inimeses väga erinevaid tundeid. Nüüd osutab Hiina teadlaste uus uuring, et nii rõõmsad kui ka kurvad mälestused võivad leevendada omal moel inimese valu.
Nostalgia head mõju on uuringutes täheldatud varemgi. Näiteks on leitud, et see suurendab heaolutunnet, tõstab kehalist mugavustunnet ja vähendab tajutud valu. Seni jäi teadlastele aga mõistatuseks, milline ajupiirkond nostalgia valuvaigistava mõju eest vastutab, vahendab ScienceAlert.
Uues uuringus otsisid Hiina Teaduste Akadeemia teadlased oma katsega küsimusele vastust. Nad jälgisid funktsionaalse-magnetresonantstomograafi abil 34 vabatahtliku aju aktiivsust. Samal ajal näitasid uurijad uurimisalustele pilte, mis ärataks neis nostalgilisi tundeid. Näiteks olid piltidel esemed ja olukorrad inimeste lapsepõlvest.
Uuritavatele näidati kontrolli mõttes ka mittenostalgisi pilte. Neil kujutati esemeid ja olukordi tänapäevasest elust, mis polnud seotud lapsepõlvemälestustega. Kõigi piltide vaatamise ajaks kinnitati katseisikute külge seade, mis tekitas nende küünarvarres valu tekitavat kuumatunnet.
Varasemate uuringute põhjal eeldasid uurijad, et hõllanduslikud pildid toovad katseisikutele mingitki valuleevendust. Nimelt hindasid vabatahtlikud kuumaseadme tekitatud valu väiksemaks, kui vaatasid parasjagu mõnd nostalgilist pilti.
Nähtus tuli esile eriti siis, kui seadme tekitatav valutase oli seatud kõige väiksemaks võimalikuks. Samas näis meenutuste valuvaigistav toime hajuvat, kui termoseade tekitas suurimat võimalikku valu.
Uurijate oletamisi võivad nostalgilised vihjed kauem mõttes püsida, kui inimese valutunne on väike. Teise võimalusena hõivab, suurem valutunne rohkem inimese vaimset ressurssi ja vähendab sel moel nostalgia valuvaigistavat mõju.
Kui teadlased arvestasid katseisikute piltidele antud hinnangutega, selgus, et kõige hõllanduslikumalt mõjuvad pildid leevendasid ka kõige edukamalt valu. Uurijad kirjutavadki, et mida nostalgilisemalt katseisikud end tundsid, seda vähem nad valu tähele panid.
Magnetuuringuga saadud andmed osutasid, et nostalgilisemad pildid muutsid ajus aktiivsemaks kuklasagara tagaosa, kiirusagara pealmise kääru ja otsmikusagara eesosa.
Uurijate sõnul osalevad kõik need ajupiirkonnad möödunud olukordade töötlemises, panustavad inimese enesetajusse ja tundehinnangusse. Nad märgivad ka, et kui nostalgilisi pilte näidati valustiimuli tekitamisega samal ajal, muutus aktiivsus aju teistes piirkondades.
Huvitaval kombel vähenes aju aktiivsus nostalgiatingimustes uurijate sõnul vasakus keele töötlemisega seotud ajukäärus ja hipokampust ümbritsevas ajukoes märkimisväärselt. Nii tuli esile minevikuigatsusest tulenev järjepidev mõju teiste tajukogemuste teravusele.
Uurijate sõnul on kõige olulisem leid, et talamokortikaalne süsteem paistab mängivat ajus valuvaigistava toime töös võtmerolli. Talamus ehk nägemiskühm on nende sõnul oluline ajupiirkond info edastamiseks, seoste loomiseks ja valutunde töötlemiseks.
Töörühma sõnul on võimalik, et nostalgia nõrgestab inimese valu, tugevdades valuaistingu korral talamuse tööd. Oma leidude põhjal pakkusid uurijad nostalgia valu vaigistava mõju selgitamiseks välja talamusekeskse mudeli. Ühtlasi annavad tulemused nende sõnul võimalusi arendada edaspidi uusi viise, kuidas ravimiteta valu leevendada.
Uuringu tulemusi kirjeldatakse ajakirjas Journal of Neuroscience.
Toimetaja: Airika Harrik