Ogaline saurus oli aeglane ja kuulis kehvasti

Foto: Norbert Frotzler/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

Ankülosaurus, iidne kilpide ja ogadega varustatud hiidsisalik, oli värske teadusuuringu järgi pikaldase loomu ja kõva kuulmisega loom.

Uuringu tegid Saksa ja Austria teadlased, kes mõõdistasid kompuutertomograafi abiga Austriast leitud ankülosauruse ajukolju kivistist.

Ankülosauruste perekonna liikmed olid kõige rohkem seitse-kaheksa meetrit pikad. Liik, keda teadlased nüüd uurisid, Struthiosaurus austriacus kasvas kahemeetriseks.

Uuritud kolju leiti ülemöödunud sajandil Viinist mõned kümned kilomeetrid lõuna poolt; see pärineb umbes 80 miljoni aasta tagant ja kuulub nüüd Viini Paleontoloogia Instituudi kollektsiooni.

Ajukolju fossiilid on suhteliselt haruldased, kuid teadusele tähtsad, sest nende põhjal võib loomade elulaadi kohta paljugi järeldada.

Marco Schade Greifswaldi Ülikoolist, Cathrin Pfaff Viini Ülikoolist ja nende kolleegid avastasid Struthiosaurus austriacuse ajukolju ehituse põhjal muu hulgas, et sel loomal oli suhteliselt tagasihoidlikult arenenud väikeaju piirkond, mis tegeles silmade liikumisega ja aitas muu hulgas looma liikumise ajal hoida pilku püsivalt mõnel kindlal objektil.

Selline pilguhoidmisvõime pidi sel loomal järelikult olema suhteliselt nõrk. Nii võib arvata, et taimetoiduline loom ei olnud kuigi osav kiskjate rünnakutele aktiivselt reageerima, vaid kasutas kaitseks pigem oma keha katnud kilpe ja ogasid.

See väikeaju iseärasus, aga ka sisekõrva tasakaaluelundi poolringkanalite ehitus viitavad, et loom liikus ja liigutas tõenäoliselt erakordselt aeglaselt.

Sisekõrva tigujuha, milles paikneb ka kuulmisretseptorrakke sisaldav Corti elund, oli loomal aga märkimisväärselt lühike. Sellest võib arvata, et ta ka kuulis üsna kehvasti.

Schade, Pfaff ja kaasautorid järeldavad ajakirjas Scientific Reports, et Struthiosaurus austriacus oli suhteliselt passiivse eluviisiga loom, kes ka teiste omasugustega väga palju läbi ei käinud, erinevalt paljudest teistest dinosaurustest, kellest usutakse, et need olid pigem hästi seltsivad karjaloomad.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: