Lühike uni ja magusad joogid raskendavad Covid-19 kulgu

Foto: Sanah Suvarna/Unsplash

Kui raskelt või kergelt kellelgi koroonahaigus kulgeb, ei ole puhtalt juhuse küsimus.

Ameerika teadlaste uuringust ilmneb, et Covid-19-ga haiglasse sattumise tõenäosus võib olla teistest suurem neil, kes joovad rohkesti suhkrurikkaid jooke, aga ka neil, kes magavad vähe.

Uuring tehti Ameerika lennuväelaste seas, keskmises vanuses 26 eluaastat, mitmel pool üle maailma paiknevais lennubaasides.

Tegevsõjaväelaste uuringu eeliseks üldrahvastiku uuringu ees on usaldusväärsemad lähteandmed isikute tervisekäitumise kohta, puuduseks aga muu hulgas isikute vanuseline ja sooline üheülbalisus.

Bryant Webber Ohio osariigis Daytoni lähedal Wright-Pattersoni lennubaasis tegutsevast USA lennuväe lennundusmeditsiini koolist analüüsis koos kolleegidega andmeid ajavahemikus mullu märtsist tänavu märtsini Covid-19-sse nakatunute kohta. 93 nakatunul oli haigus nii raske, et nad tuli viia haiglasse; kontrollrühmaks valiti 372 mittehospitaliseeritud nakatunut.

Autorid kirjutavad ajakirjas Preventing Chronic Disease, et neil lennuväelastel, kes omaenda teatel jõid iga nädal vähemalt kolm suhkrustatud jooki, olgu nendeks siis Coca-Cola, spordijook või magus apelsinimahl, oli Covidiga haiglasse jõudmise tõenäosus 74 protsenti suurem kui neil, kes jõid suhkrujooke mõõdukamas koguses.

Isikutel, kes magasid öösiti keskmiselt vähem kui seitse tundi, olid hospitaliseerituse väljavaated aga 84 protsenti kõrgemad kui neil, kes magasid seitse kuni üheksa tundi. Kes aga tegi mõlemat: jõi palju magusat ja magas vähe, sellel oli veelgi suurem tõenäosus Covidi puhul haiglaravi vajada.

Huvitaval kombel ei tulnud uuringust välja, et puu- ja juurviljade tarbimise kogusel või suitsetamisel või mittesuitsetamisel oleks haiglasse sattumisega suuremat seost. Autorid möönavad, et uuringuisikute valim oli suhteliselt väike, ja nad ei välista, et suurema valimi puhul võinuks need seosed ka ilmneda.

Ehkki uuring tehti juba enne delta viirustüve levikut ja ammugi siis enne omikroni, annab see loodetavasti siiski üldise mõttesuuna kätte, seda enam, et eluviiside seoseid tervisega on täheldatud ennegi.

Autorid söandavad otsesõnu järeldada niipalju, et pikem uni ja väiksem magusakogus võiksid vähendada raskelt koroonasse haigestumist Ameerika sõjaväelaste seas ja võimalik, et ka Ameerika rahva seas laiemalt. Kas ka Eesti rahva seas, seda võime siinkohal oletada ise.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Juhan Hellerma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: