Raha pärast vaidlevad abikaasad lahutavad sagedamini

Foto: Marco Verch/Wikimedia Commons

Vaidlused raha teemal võivad nii mõnegi paari lahku viia. See väide sai nüüd teaduslikku kinnitust, kui selgus, et raha pärast vaidlevad abikaasad võivad lahutada teistest kaks korda tõenäolisemalt.

California Ülikooli San Diego Rady juhtimiskooli majandusteadlane Marta Serra-Garcia kirjutab ajakirjas The Economic Journal, et suhted kipuvad purunema, kui abikaasad taluvad rahaga seotud riske erineval määral.

Järelduseni jõudmiseks vaatas Serra-Garcia läbi 5300 Saksa abielupaari vastused riske puudutavale küsitlusele aastatest 2004 kuni 2017. Abielupaaridelt küsiti, kui riskialtid nad on oma karjääris, sporti tehes, autoga sõites ja rahaküsimustes.

Serra-Garcia võttis arvesse ka vastajate muid näitajaid, näiteks mõlema abikaasa haridustaset, usukuuluvust, päritolukohta ja kultuurilist tausta. Tema analüüs näitas, et pikas plaanis ennustas lahutust just see, kui abikaasad olid eri määral riskialtid.

Kõigist riskidest põhjustasid enim erimeelsusi just rahaga seotud riskid. Seega ei tõota head, kui abikaasad pole ühel meelel näiteks investeerimise või eluaseme ostu osas. Tuli ka välja, et raha pärast nääklevad paarid ei soeta ega renoveeri oma kodu sama tõenäoliselt kui teised.

Serra-Garcia sõnul pole veidi erinev riskitunnetus tingimata halb. Kuna paar jagab nii raha kui ka eluaset, on ühest küljest hea, kui partnerid suhtuvad riskidesse ühtmoodi. Teisest küljest aitab vähem riskialti abikaasa sissetulek paaril toime tulla, kui teine mingil põhjusel parasjagu ei teeni. Selline olukord võib, tõsi küll, abielus pingeid tekitada.

Uuringus selgus veel, et värskelt teineteist leidnud kaaslased muutusid ajas sarnasemaks. Samuti muutis mõlemaid partnereid ettevaatlikumaks näiteks 2009. aasta majanduskriis. Toona lähedasemaks muutunud paarid jäid teistest tõenäolisemalt kokku hiljemgi.

Uuringu tulemusi saaks käiku lasta näiteks kohtingurakendustes. Need võiksid soovitada inimestele kaaslasi, kelle sarnane riskikäitumine tõotab juba eos head sobivust.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Juhan Hellerma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: