Minutiloeng: mida vajab meie lihaskond toonuses püsimiseks?
Sellel talvel väga palju treenida ei saanud. Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži TERE Kompetentsikeskuse ekspert taastusarst Varje-Riin Tuulik selgitab, kuidas oma lihaste eest hoolt kanda, kui on olnud palju istumist ja lamamist.
Meie lihaskond vajab heas toonuses püsimiseks liikumist. Koroonakriis on aga pannud meid olukorda, kus nii mõnedki inimesed on suunatud kaugtööle kodukontorisse arvuti taha. Paljudel on tõusnud stressitase ja kahjuks on ka suur hulk inimesi, kes peavad haiguse tõttu päevi ja isegi nädalaid voodirežiimil olema. Kõik need tegurid mõjutavad meie lihaskonda.
Liikumatult samas asendis lihase verevarustus häirub, kuhjuvad ainevahetusjäägid ning inimene tunnetab neid muutusi ebamugavuse ja valudena. Pikalt ilma liigutamata lihastes kipuvad sidekoe valkude vahelised sidemed fikseeruma, mis põhjustab sidekoe jäigastumist. Jäiga lihase liigutamine on veelgi raskem ja see probleem võib ajaga süveneda.
Kõige hävitavam toime lihaskonnale on aga aktiivsuse puudumine. Ilma tavapärase koormuseta lihaskude taandareneb. Põhjuseks on lihasvalkude sünteesi langus. Ka adekvaatse toitumise korral kaotavad lihased oma massi, kui inimene neid ei kasuta.
Eakatel on selline lihaste taandareng tegevusetuse korral kiirem kui noortel. Lisaks on teada, et peale 30. eluaastat võib lihasmass väheneda iga kümne aasta kohta kuni kaheksa protsenti. Hea uudis on, et seda taandarengut on võimalik pidurdada ja lihasmassi ka taastada. Isegi üle 85-aastastel on võimalik saavutada kolmekuulise intensiivse harjutusprogrammiga reielihaste massi suurenemine kümme protsenti.
Suur roll tervise säilitamisel on igapäevasel aktiivsel liikumisel. Kehalised harjutused, eriti vastupanuga jõuharjutused, mõjutavad kogu organismi üldtervist ning parandavad elukvaliteeti. Madala intensiivsusega treeningul on samuti positiivne mõju.
Kasuta võimalust teha harjutusi isegi kodus diivanil televiisorit vaadates. Näiteks istudes pinguta reielihaseid ja siruta jalg ette, hoia lihast pinges, lugedes mõttes viieni ja siis lõdvesta. Tee seda mitu seeriat. Iga harjutuse eest on sinu lihased sulle tänulikud
Toimetaja: Airika Harrik