Egiptusest leiti kuldse keelega muumia

Kui kuldkeelega muumia kohtus pärast surma allilma isanda Osirisega, pidi ta suutma surnujumalaga kõneleda.
Kui kuldkeelega muumia kohtus pärast surma allilma isanda Osirisega, pidi ta suutma surnujumalaga kõneleda. Autor/allikas: Ministry of Tourism and Antiquities/Twitter

Arheoloogid leidsid Egiptusest Taposiris Magna leiukohast 2000 aasta vanuse muumia, kelle suus on kuldne keel, vahendab Live Science.

Võib-olla asetasid palsameerijad muumia suhu kuldse keele, et tagada lahkunule teises ilmas kõnevõime, sõnas Egiptuse muististeminister pressiteates.

Samas teates seletati, et kui kuldkeelega muumia kohtus pärast surma allilma isanda Osirisega, pidi ta suutma surnujumalaga kõneleda. Pole teada, kas muumial esines elusast peast kõnehäireid. Samuti pole veel selge, kas kullakarva keel on ka päriselt kullast.

Eesotsas Dominikaani Vabariigist pärit arheoloogi Kathleen Martinezega avastas uurimisrühm kõnealuse muumia ühest Taposiris Magna 16 matmispaigast. Taposiris Magnas on olemas nii Osirisele kui ka tema naisele ja õele Isisele pühendatud templid. Varem leidsid arheoloogid sealt aarde, mille müntidele oli vermitud Kleopatra VII nägu. See viitab, et neid templeid kasutati kuninganna valitsusajal.

Veel muumiaid

Ülejäänud 15 matmispaika pärinevad samuti umbes 2000 aasta tagusest ajast ja on täis märkimisväärseid aardeid. Ühes hauas kannab naise muumia surimaski, mis katab enamiku tema kehast ja kujutab teda naeratavana peakatet kandmas.

Kahe muumia juurest leiti kirjarullide jäänuseid, mida teadlased pragu analüüsivad ja dešifreerivad. Üht neist kahest muumiast katab krohvitud ümbris, millel on kuldsed Osirist kujutavad kaunistused, teatas Egiptuse muististeministeerium.

Veel leidsid arheoloogid mitu kuju, mis kujutavad Taposiris Magnasse maetud inimesi. Kujudki on pressiteate järgi säilinud sedavõrd hästi, et neil saab soengute ja peakatete järgi vahet teha. Kujutatud inimesed ei naerata ja mõjuvad pigem ametlikena.

Arheoloogid pole muumiate surmaajas veel täpselt kindlad. Nii palju on siiski juba selge, et maetud elasid kas Ptolemaioste dünastia ajal ehk aastail 304 e.m.a kuni 30 e.m.a või Rooma keisririigi ajal, mis haaras Egiptuses ülemvõimu pärast Kleopatra VII surma 30. aastal e.m.a.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: