Google otsingus tehtud päringud võivad prognoosida enesetappude kasvu

Google otsing
Google otsing Autor/allikas: William Iven/Pixabay

Kuigi koroonaviiruse pandeemia alguses enesetappudega seotud päringud Google otsingumootoris ei kasvanud, pole siiski põhjust rõõmustamiseks, sest kriisiolukorras võib enesetappude kasv olla mõningase viiteajaga, leiavad USA teadlased.

Columbia ülikooli teadlaste eesmärk oli uurida, milline on koroonaviiruse pandeemia mõju enesetappudele Ameerika Ühendriikides pandeemia varajases staadiumis.

Uuringust selgub, et enesetapuga seotud päringud kahanesid. Seejuures kasvasid päringud, mis on seotud finantsraskusega, näiteks "tööpuudus" või "ma kaotasin töökoha". Mõnel juhul kasvasid need päringud lausa tuhandete protsentide jagu.

Google otsingumootoris tehtud päringu "töötus" (unemployment) populaarsus viimase aasta jooksul kogu maailmas.

Varasemad uuringud on näidanud, et töötuse kasv võib suurendada enesetappude riski. Ühtlasi on varem seostatud enesetappudega seotud päringuid Google otsingumootoris just suitsiidse käitumisega. 

Koroonaviiruse pandeemia alguses kasvasid otsingud, mis on seotud depressiooni või paanikahoogudega veel kasvasid üksildusega seotud päringud. Üldiselt võtab depressiooni väljakujunemine kauem aega, kuid paanikahoog võib olla kiirem reaktsioon näiteks töö kaotusele või mõnele muule emotsionaalselt raskele sündmusel, mida koroonaviiruse puhang võib põhjustada.

Varasemad uuringud näitavad, et enesetappude arv väheneb sageli vahetult pärast suuri katastroofi, nii oli näiteks 11. septembri terrorirünnakute ajal. Seejuures suureneb enesetappude arv veidi hiljem, seda oli näha 1918. aasta gripiepideemia ajal või 2003. aastal SARS-i epideemia ajal Hong Kongis.

Uuringu juhtivautor Emily Halford ütles, et neil ei olnud selget hüpoteesi, kas suitsiididega seotud päringute arv kasvas uuritaval perioodil, kuid nad eeldasid, et suitsiidset käitumist võib lühiajaliselt vähendada rahvuslik kogukonnatunne pandeemia ajal.

Teadlased kasutasid algoritmi, et analüüsoda Google Trends andmeid 3. märtsist kuni 18. aprillini. Teadlasrühm otsis 18. suitsiidiga seotud terminit ja teadaolevaid suitsiidiriski tegureid.

Uuringurühma sõnul on oluline tagada kriisiabi ja muude vaimse tervise teenuste jätkuv kättesaadavus ja olemasolu. Pandeemia hilisemates staadiumites.

Tulemused on avaldatud ajakirjas PLOS One.


Üksikute, õnnetute, masendunud ja/või enesetapumõtetega inimeste emotsionaalseks toetamiseks on olemas MTÜ Eluliin. Eestikeelne emotsionaalse toe telefon on 655 8088. 

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: