Timo Palo: praegusel põlvkonnal puudub fossiilkütustesse investeerimiseks voli

Pealekasvav põlvkond on varasematest keskkonnateadlikum ja teeks nende tulevikku mõjutavate otsuste langetamisel praegusest generatsioonist teistsuguseid valikuid, leiab polaaruurija ja presidendi kliimanõunik Timo Palo.

Palo viitas Keskkonnakuu raames linastuvat filmi "Kliimamuutus – faktid" kommenteerides, et keskkonna halvemaks muutvate otsuste tulevikuinvesteeringuna esitlemine on olemuslikult väär.

"Kui meie generatsioon võtab vastu mingi otsuse, mis puudutab keskkonda või kliimat väga tugevalt ja tegemist on keskkonda halvemaks muutvate otsustega, olgu selleks fossiilkütustesse investeerimine, ja öeldakse selle õigustuseks, et see on investeering tulevikku ja meie lastele, [...] tahaksin näha seda mandaati. Mina seda ei näe. Noored vaatavad hoopis teises suunas ja teeksid asju teistmoodi," viitas polaaruurija.

Samas tõdes ta, et eestlaste kohatine konservatiivsus ja tagasihoidlikkus on mõistetav. "Inimesele on oma nahk kõige lähemal. Me ei ole oma naha peal seda (kliimamuutuste mõju) niivõrd teravalt tunda saanud," sõnas Palo. Emotsionaalne lähtepunkt võib olla näiteks maastikupõlengute tõttu oma kodu kaotanud inimestest hoopis teistsugune.

"Tuleb aru saada, et me ei saa kuidagi loodusest väljaspool või kõrgemal. Me oleme selle üks osa sellest tervikust. Kui me selles tervikus või sidemetes midagi nässu keerame, siis paratamatult on sellel omad tagajärjed," lisas polaaruurija.


Film "Kliimamuutus – faktid" linastub ETV2s neljapäeval kell 20.00. Seni kliimateemadel pigem vähem sõna võtnud loodusmees Sir David Attenborough uurib pärast enneolematult kuumi aastaid uurib kliimamuutuse teaduslikke fakte ja otsib selle üleilmse ohu vastu võimalikke lahendusi. Intervjuud juhtivate teadlastega avavad viimase aja äärmusliku ilma, katastroofiliste tormide ja põlengute põhjused ning kliimamuutuse mõju nii inimkonna kui ka loodusmaailma tulevikule.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: