Päikesesüsteemi külastaval komeedil on vett

2I/Borissov 2019. aasta oktoobris.
2I/Borissov 2019. aasta oktoobris. Autor/allikas: NASA, ESA/ D. Jewitt (UCLA)

Astronoomid on avastanud märke vee olemasolust Borissovi komeedil.

Kui neil märkidel on tõsi taga, siis on nüüd esimest korda märgatud meie Päikesesüsteemis vett, mis on pärit väljastpoolt Päikesesüsteemi, mõnest hoopis teisest planeedisüsteemist.

Esimene kindlalt tuvastatud tähtedevaheline komeet 2I/Borissov avastati augusti lõpus. Sestpeale on astronoomid teda hoolega uurinud, kuniks jõuavad, sest juba detsembri alguses jõuab ta oma teekonnal Päikesele lähimasse punkti ning kihutab siis uuesti Päikesesüsteemist välja.

Adam McKay Ameerika Ühendriikidest NASA Goddardi kosmoselennukeskusest ja ta kolleegid uurisid New Mexico osariigis asuvas Apache Pointi observatooriumis Borissovi komeedilt peegeldunud valgust.

Nad avastasid komeedi ümbert rohkesti hapnikku, mis tõenäoliselt pärineb komeedi pinnal asuvast jääst. Kui Päike komeeti soojendab, eritub jääst veeauru, Päikese ultraviolettkiirte käes aga lagunevad aurus vee molekulid vesinikuks ja hapnikuks. Just seda hapnikku McKay ja ta kaaslased nägidki.

Seda, et vett ka Päikesesüsteemist väljaspool leidub, teavad teadlased ammu, aga nüüd on seda vett sealt tõenäoliselt ka meie juurde tulnud.

Borissovi komeet on teine kaugemalt pärit taevakeha, mis teatakse Päikesesüsteemi külastavat. Esimene oli kaks aastat tagasi avastatud Oumuamua, mille kohta ei ole kindlalt teada, mis ta täpselt oli — komeet, asteroid või koguni mõne planeedi kild.

McKay ja kaasautorid avaldavad oma tulemused võrguvaramus arXiv.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: