Erinevates riikides seostub kollane värv erinevate emotsioonidega

Kevad
Kevad Autor/allikas: ERR/Kadri Veskioja

Inimesed seostavad värve emotsioonidega. Aga kas riigiti tajuvad inimesed värvidega seotud emotsioone erinevalt? Tuleb välja, et tajuvad ning just päikesevalgus on see, mis selgitab, miks näiteks kollast värvi seostatakse erinevates piirkondades erineva emotsiooniga.

Rahvusvahelises uuringus, mis hõlmas 55 riiki ning 6625 inimest seati eesmärgiks teada saada, kuidas kollase värviga seotud emotsioonid seostuvad geograafilise piirkonna, kliima ja aastaaegadega. Eestist panustas uuringusse Tallinna Ülikooli lingvistika ja tõlketeaduste dotsent Mari Uusküla. 

Varasemast on teada, et näiteks roosad ruumid vähendavad vangide seas agressiivsust ning patsientide jaoks vähendab haiglates stressi roheline värv. Milline on aga kollase värvi ja sellest tuleneva emotsiooni seos erinevate piirkondadega?

Kollase värvi kandvaks emotsiooniks peetakse peamiselt rõõmu ja rahulolu. Seda seetõttu, et kollane seostub päiksepaiste ning meeldiva ilmaga. 

Küll aga ei pruugi see olla sedasi Sahara kõrbes elavate inimeste jaoks, kellele meenutab see pigem kuuma liiva ning kõrvetavat päikest. 

Artikli autorid seadsid uurimuse hüpoteesiks, et järelikult seostub kollane värv enim rõõmuga eelkõige piirkondades, kus päikseline ilm on pigem harv nähtus.

Valimisse kuulunud osalejate puhul vaadati kolme näitajat: 

  1. mitu tundi paistab vastaja elukohas aasta lõikes ühes päevas keskmiselt päike; 
  2. kui kaugel asub vastaja elukoht ekvaatorist;
  3. milline on keskmine sademete hulk ühes aastas.

Uurimusest selgus, et kollase värvi seos rõõmsa emotsiooniga erineb piirkonniti. Näiteks, Egiptuses seostas kollast värvi rõõmuga 5,7 protsenti, Soomes suisa 87.7 protsenti vastanutest. Kogu valimi keskmine seostatus oli 48,26 protsenti. 

Eestlased seostavad kollast värvi rõõmsa emotsiooniga pisut vähem kui soomlased ehk  70-80 protsendi ulatuses. 

See tähendab, et uurimuse autorite seatud hüpotees, mille kohaselt on geograafiline asukoht korrelatsioonis sellega, millist emotsiooni peegeldab kollane värv, peab paika. 

Praegu on TLÜ humanitaarteaduste instituudi lingvistika ja tõlketeaduste dotsendil Mari Uuskülal käsil Šveitsis lilla värvi uurimine.

Uurimus ilmus ajakirjas Journal on Environmental Psychology.

Toimetaja: Rein Olesk, Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: