Taimetoitlus tõstab ajurabanduse ohtu

Foto: Thomas Cizauskas/Creative Commons

Lihast loobumine on mitme otsaga asi. Briti teadlaste uuring näitab, et taimetoitlaste seas esineb lihasööjatega võrreldes küll vähem südame isheemiatõbe, kuid seevastu tuleb neil rohkem ette insulti ehk ajurabandust.

Tammy Tong ja ta kolleegid Oxfordi Ülikoolist jälgisid ligi 50 000 ühendkuningriiklase käekäiku enam kui 18 aasta vältel. Nüüd kirjutavad nad ajakirjas The British Medical Journal, et taimetoitlastel on südame isheemiatõve oht 22 protsenti madalam kui kõigesööjatel, insuldioht aga 20 protsenti kõrgem.

See tähendab, et kümne aasta jooksul esineb tuhande taimetoitlase seas keskmiselt kümme südame isheemiatõve juhtu vähem kui sama aja jooksul tuhande kõigesööja seas. Insuldijuhte esineb aga kümne aasta jooksul tuhande taimetoitlase seas kolme võrra rohkem kui tuhande kõigesööja seas.

Insuldiohu suurenemise üheks võimalikuks seletuseks pakuvad Tong ja kaaslased, et taimetoitlaste toidulaual kipub väheks jääma B12-vitamiini ja muid lihas rohkem leiduvaid toitaineid. Põhimõtteliselt peaks seda puudujääki siiski saama toidulisandite tarvitamisega korvata.

Tuleb aga tõdeda sedagi, et tegu on küll suure, ent siiski üksiku uurimusega, millest lõplikku tõde ei tulene. Mõnede varasemate uurimuste järgi tuleks vähesem lihasöömine kasuks keskkonnale.

Tongi töörühm ei lahterdanud oma uurimuses taimetoitlasi eraldi vegetaarlasteks, kes tarbivad lisaks taimetoidule ka piimasaadusi või muna, ja veganiteks, kes on loobunud kõigest loomsest.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: