Optimistid elavad kauem

Foto: Caju Gomes/Unsplash

Optimistlik ellusuhtumine pikendab eluiga. Ameerika teadlased on saanud tõendust, et optimistlikel inimestel on suurem tõenäosus elada 85 eluaastani või kauem.

Laura Kubzansky Ameerika Ühendriikide Harvardi Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid ligi 70 000 naise ja enam kui 1400 mehe kohta kogutud andmeid.

Kõigi nende kohta oli välja selgitatud optimismi tase, mida määratleti kui üleüldist suhtumist, et tulevikus on oodata pigem head, sest olulised tulemused on pigem inimese enda teha.

Naiste edasist elukäiku oli seejärel jälgitud 30 aastat ja meeste oma kümme aastat.

Andmetest võis järeldada, et optimistlike inimeste eluiga on 11 kuni 15 protsenti pikem kui mitteoptimistlikel ja tõenäosus elada 85 ja enama aastaseks on optimistidel 50 kuni 70 protsenti kõrgem kui mitteoptimistidel.

Mispärast täpselt optimism eluiga pikendada võiks, ei ole selge. Teistest uuringutest on teada saadud, et optimistlikud inimesed suudavad teistest paremini emotsioone ja käitumist vaos hoida ning tulevad stressi ja muude eluraskustega paremini toime.

Võib aga ka olla, et optimism soodustab tervislike eluviiside omaksvõttu.

Kubzansky ja kaasautorid kirjutavad uurimusest Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: