Tumeaine võis tekkida enne tavalist ainet

Väikese tumeaine sisaldusega galaktika NGC1052-DF2.
Väikese tumeaine sisaldusega galaktika NGC1052-DF2. Autor/allikas: Gemini Observatory/NSF/AURA/Keck/Jen Miller

Tumedat ainet on universumis mitu korda rohkem kui tavalist ainet, kuid tema olemust ja päritolu katab tihe saladusloor. Nüüd on teadlased saanud tugevamat tõendust ideele, et tume aine on tekkinud juba enne, kui tekkis tavaline aine.

Ameerika Ühendriikides Johns Hopkinsi Ülikoolis töötav Soome füüsik Tommi Tenkanen kirjutab ajakirjas Physical Review Letters, et tema arvutuste järgi võis tume aine tekkida juba enne suurt pauku.

Kõlab väga jõuliselt, kuid tuleb aru saada, et Tenkanen ei paiguta tumeaine teket siiski ettepoole algsingulaarsust, kus kogu universum oli ühes punktis koos ja mille paisuma hakkamise hetke on enamasti suureks pauguks peetud.

Tema nimetab suureks pauguks hoopis seda hetke, mil universumi esialgne ülikiire paisumine ehk inflatsioon aeglustus, mil universumis hakkasid kehtima meile praegu mõistetavad füüsikateooriad nagu relatiivsusteooria ja kvantmehaanika, ja mille järel hakkasid esialgsest kvarksupist moodustuma tavalise aine elementaarosakesed.

Tenkanen väidab, et tume aine tekkis aga juba ülikiire paisumise ehk inflatsiooni ajal. Eks seda ole oletatud ennegi, aga Tenkanen esitab nüüd ka üksikasjaliku matemaatilise põhjenduse.

Tumeda aine eriline päritolu tavaainega võrreldes võib olla üks põhjus, miks teda nii raske avastada on. Tema olemasolu aimatakse praegu üksnes ta gravitatsioonilise mõju järgi tavalisele ainele.

Füüsikateoreetikute arvates võib inflatsiooniajastust pärineda muidki üsna mõistatuslikke osakesi, näiteks Higgsi boson, millele on samuti olnud üsna raske jälile saada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: