Meeste vanus mõjutab oluliselt kunstliku viljastamise edukust

Raskema mehepoolse viljatuse puhul süstitakse üks seemnerakk otse munarakku (intracytoplasmic sperm injection ICSI) kasutades mikromanipulaatorit.
Raskema mehepoolse viljatuse puhul süstitakse üks seemnerakk otse munarakku (intracytoplasmic sperm injection ICSI) kasutades mikromanipulaatorit. Autor/allikas: Wellcome Images/Creative commons

Enam kui 51-aastaste võimalus isaks saada hakkab oluliselt langema isegi siis, kui selleks kasutatakse kunstlikku viljastamist. Nõnda ei tohiks värske töö põhjal ka mehed järeltulijate saamisega liigselt viivitada.

Kui naiste bioloogilist kella mainitakse menopausi tõttu popkultuuris ja avalikkuses rohkem, näitavad teadustööd selgelt, et sellega peavad arvestama ka mehed. Pärast 30. eluaastat langeb meeste testosterooni tase aastas ligikaudu ühe protsendi võrra. Suguhormoon on kvaliteetse sperma valmistamiseks hädavajalik. Samuti hakkab vähenema 40. eluaasta järel spermide liikuvus.

Samas on jäänud ebaselgeks, kui oluline on see kunstliku viljastamise puhul. Lisaks seemnerakkude munarakkudele tilgutamisele viiakse neid kehvema sperma korral üha sagedamini otse rakku. Vanuse mõju uurimiseks analüüsisid Briti teadlased eesotsas Guy Morrisega Londoni viljakus- ja geenitervise keskusest ligi 5000 viljatusravi tsüklit. Kokku haaras valim 4270 meest.

Töörühm leidis, et pärast 51-aastaseks saamist hakkas protseduuride edukus oluliselt langema. Kui noorematest kui 35-aastastest meestest õnnestus saada isaks napilt alla pooltel, siis üle 51-aastaste seas jõuti raseduseni vaid 30,5 protsendil puhkudest. Sarnaste tulemusteni jõuti ka pärast seda, kui arvesse võeti naiste vanust.

Morris märkis, et vanemate meeste puhul viidi neljal juhul viiest sperm otse munarakku. Tõhusama ja kallima meetodi eelistamine võis seega tulemusi moonutada. Võimalus vanemas eas isaks saada võib olla veelgi ahtam, kuigi 40 protsendi vanemate meeste sperma kvaliteet jäi Maailma Terviseorganisatsiooni normide piiresse.

Kuna tegu oli vaatlusliku uuringuga, ei saanud öelda töörühm midagi selget protseduuri sagedase õnnestumise põhjuste kohta. Varasemate uuringute põhjal nägi töörühm selle peapõhjusena sperma kvaliteedi vähenemist. Viimase tõttu on kehtestatud mitmel pool spermadoonoritele vanusepiir.

Tulemuste valguses pani Morris meestele südamele, et nad ei ootaks laste eostamisega liiga kaua. Erinevalt kuulsuste üksikute edulugude maalitavast pildist sõltub vanusest ka meeste viljakus. Kuigi järeltulijatele pärandatav geenikomplekt ei muutu aastate möödudes kuigi palju kehvemaks, tuleb näha vanemas eas laste saamiseks vaeva oluliselt rohkem. Kunstlikku viljastamist kasutades tähendab see lisaks närvikulule suuremat rahalist väljaminekut.

Tulemusi esitleti Euroopa Viljakus- ja Embrüoloogia Seltsi aastakonverentsil.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: