Kolmandik omanikest kaaluks oma lemmikloomade vegantoidule üleviimist

Veganlus on inimeste hulgas juba mõnda aega populaarsust kogunud, kuid uus uuring näitab, et see trend on hakanud hoogustuma ka koduloomade hulgas, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Uuringus, kus osales enam kui 3670 koera- ja kassiomanikku üle maailma, leiti, et 35 protsenti on huvitatud oma lemmikloomade üleviimisest vegantoitumisele, samas kui 27 protsenti vastanutest, kes ise on veganid, on seda juba teinud.

Rohkem kui pooled (55 protsenti) ütlesid, et selleks, et nad viiksid oma koduloomad vegantoitumisele üle, tuleb täita teatavad meetmed. Näiteks tuleb saada loomaarsti heakskiit ja tagada, et looma toitumisvajadused on täidetud.

Arvaks, et need, kes kaaluvad loomad veganlusele ümber lülitada, on ise veganid, kuid tegelikult järgivad vaid 6 protsenti neist ise taimset elustiili.

Uuringu juhtivautor, dr Sarah Dodd, Guelphi Ülikooli veterinaarkolledžist Kanadas, kus uuring tehti, ütles, et ta oli üllatunud, kui paljud lemmikloomade omanikud toidavad oma loomi ainult vegantoiduga.

"See 27 protsenti võib tunduda väike arv, kuid kui sa mõtled tegelikele numbritele, on see tohutu ja palju suurem, kui me ootasime."

Dodd märkis ka, et uuring viitab sellele, et lähiaastatel võib huvi vegan-lemmikloomatoidu vastu suureneda.

"Inimesed on kuulnud, kuidas vegantoitumine on seotud vähiriski vähenemise ja muude tervisele kasulike omadustega. Samuti on kasvav mure loomakasvatuse keskkonnamõjude pärast."

"Niisiis, kuigi ainult väike osa lemmikloomaomanikest toidab oma lemmikloomadele taimset toitu, võib öelda, et huvi sellise toitumise vastu tõenäoliselt kasvab."

Aga ta lisas, et ajakirjas PLoS One avaldatud uuring näitab, et lemmikloomade vegantoitumisega seotud toitumisalaseid eeliseid ja tagajärgi on vaja rohkem uurida.

Kuningliku loomakaitseseltsi (RSPCA) pressiesindaja nõustus, et vegan-lemmikloomatoidu osas on tehtud vähe uuringuid, mis muudab selle eeliste kohta järelduste tegemise keeruliseks.

"Koerad on kõigesööjad ja võivad süüa mitmesugust tüüpi toite, nii et neile piisab ka vegantoidust vähemalt seni, kuni toit on hästi tasakaalustatud," ütlesid nad.

Kassidega, kes on konkreetselt kiskjad, on lugu teine ja nad sõltuvad konkreetsetest toitainetest, mis leiduvad peamiselt lihas, nagu tauriin, A-vitamiin ja arahhidoonhape.

"Teame, et on olemas vegan/taimetoit-lemmikloomatoitu, mis sisaldab neid toitaineid, kuid need on turul suhteliselt uued ja me ei ole näinud pikaajalisi uuringuid sellise toitmise mõjude kohta kassidele", lisas pressiesindaja.

"Kuid me ei ole ka teadlikud nendega seotud terviseprobleemidest. Tahame näha rohkem teaduslikke tõendeid selliste spetsiaaltoitude mõju kohta kassidele ja ei saa soovita praegu kasse nendega toita."

Kui omanik kaalub oma lemmiklooma üleviimist vegantoitumisele, soovitab kuninglik loomakaitseselts neil kõigepealt konsulteerida oma loomaarstiga.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: